„Będziemy zapraszać do Koalicji Polskiej kolejne środowiska, reprezentujące ludzi bardzo ciężkiej pracy, przedsiębiorców; we wtorek do Koalicji Polskiej dołączy nowe środowisko” - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz w poniedziałek w TVN24 był pytany m.in. o ewentualny "związek" PSL z Szymonem Hołownią. Z Szymonem Hołownią rozmawiałem dwukrotnie. Mamy podobne spojrzenie na część tematów. Choćby na bezpieczeństwo hydrologiczne Polski - podkreślił prezes PSL.

Ocenił, że wspólne poglądy z Szymonem Hołownią "wychodziły już w kampanii prezydenckiej". Możliwość współpracy jest, ale nie będzie tutaj jakiegoś związku koalicyjnego, bo to ani nie jest na dzień dzisiejszy potrzebne, ani chyba nie ma takiego pędu do tego z obu stron - wskazał.

Prezes PSL został również zapytany o strategię PSL na najbliższe lata. Strategia jest jedna. Wyjść z epidemii koronawirusa, stać po stronie przedsiębiorców, każdego dnia zabiegać o ratowanie miejsc pracy, o medyków, o sprawy edukacji. To są kwestie najważniejsze - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz poinformował też, że będzie zapraszać do Koalicji Polskiej nowe środowiska. Już jutro nowe środowisko dołączy do Koalicji Polskiej - zaznaczył. Będą to środowiska społeczne, środowiska reprezentujące ludzi bardzo ciężkiej pracy, przedsiębiorców. Na pewno to jest też w czasie pandemii wzmocnienie Koalicji Polskiej - oświadczył.

Zmiany w prezydium i nazwie klubu

Dziś Koalicja Polska usunęła z nazwy klubu "Kukiz15" i obecnie nazywa się: Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści - wynika z informacji na stronie Sejmu. Jak przekazał wiceszef klubu Marek Sawicki, zmieni się także skład prezydium i ze stanowiskiem pożegna się Jarosław Sachajko (Kukiz15).

Zmiana nazwy klubu to efekt ubiegłotygodniowych decyzji. W czwartek podczas posiedzenia klubu Koalicji Polskiej Paweł Kukiz i jego posłowie zostali poinformowani, że decyzją Rady Naczelnej PSL zakończono z nimi współpracę, m.in. z powodu głosowań, w których poparli oni uchwałę PiS wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE.

Jak przekazał wiceprzewodniczący klubu Marek Sawicki, zmiana nazwy klubu jest oczywistym następstwem tamtych wydarzeń.

Klub Koalicji Polskiej oficjalnie nadal liczy 30 posłów. Piątka z nich, czyli Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko, Stanisław Tyszka, Paweł Szramka i Stanisław Żuk mają stworzyć własne koło Kukiz'15, a posłanka do tej pory związana z muzykiem - Agnieszka Ścigaj - ma zostać posłanką niezrzeszoną. Sawicki zapowiedział też, że wiceprzewodniczącym klubu przestanie być Jarosław Sachajko - poseł związany z Pawłem Kukizem. Prezydium się zmieni, bo Sachajko już nie jest członkiem klubu. Jak nie jest członkiem klubu to nie może być w prezydium - dodał poseł PSL.

Na uwagę, że oficjalnie polityk Kukiz’15 jest jeszcze w klubie, Sawicki odparł: Na pewno do piątkowego posiedzenia Sejmu te sprawy załatwimy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ: Paweł Kukiz: Formalnie jestem w Koalicji Polskiej, dziwna sytuacja