​Spacerujące po górach wilcze szczenięta zarejestrowały wideopułapki umieszczone w lasach Beskidu Śląskiego. Według ekologów ze Stowarzyszenia dla Natury Wilk z Twardorzeczki koło Bielska-Białej to dowód, że ten gatunek z powodzeniem się tutaj rozmnaża.

Sześć młodych drapieżników udało się sfilmować na obszarze Natura 2000 "Beskid Śląski", gdzie chronione są m.in. siedliska dużych ssaków drapieżnych, w tym i wilka. Ekolodzy opublikowali nagranie na swoim kanale na portalu YouTube.

Prezes stowarzyszenia Sabina Nowak powiedziała w rozmowie z PAP, że wielkość populacji tych zwierząt w Polsce jest dość trudna do określenia. Na podstawie własnych badań członkowie stowarzyszenia szacują, że w zachodniej połowie Polski bytuje ok. 80-85 grup rodzinnych. Nie wiadomo, ile ich jest na wschód od linii Wisły. W Beskidzie Śląskim mamy jedną rodzinę, w które na świat przyszło sześcioro wilcząt - dodała.

Wilk w Polsce jest objęty ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury Wilk istnieje od 1996 roku. Siedzibę ma w Twardorzeczce u stóp Skrzycznego. Zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych - wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

(az)