​2,5 roku więzienia dla opolanina i 4,5 roku więzienia dla Holendra tureckiego pochodzenia. Takie kary wymierzył Sąd Okręgowy w Opolu oskarżonym o wytworzenie z wyhodowanych konopi 15 kg marihuany o wartości 225 tys. zł oraz o sprzedaż narkotyków.

Mieszkaniec woj. opolskiego Daniel K. ma też zapłacić 5 tys. grzywny, a Burak H.A. z Holandii - 12 tys. złotych. Sąd zasądził też od obydwu oskarżonych po 3 tys. zł kosztów procesu, a wobec Holendra przepadek ponad 56 tys. zł korzyści wynikających ze sprzedaży narkotyków. Wyrok nie jest prawomocny.

Do przestępstw - hodowli konopi, wytwarzania z nich marihuany i wprowadzanie jej do obrotu - doszło w okresie od grudnia 2010 do maja 2011 r. w wynajętym domu w Opolu.

Daniel K. przyznał, że brał udział w wytworzeniu i sprzedaży marihuany. Dowodził jednak, że robił to pod przymusem, bo Holender mu groził.

Sąd nie dał wiary tym tłumaczeniom, przywołując m.in. fakt istnienia wspólnych zdjęć ze spotkań towarzyskich, które wskazywały na dobre stosunki obu oskarżonych. Z akt sprawy wynika, że Daniel K. poznał Buraka H.A. w połowie 2010 r. w Holandii, gdzie Polak wówczas pracował. Po kilku tygodniach ustalili, że przyjadą do Polski i założą restaurację z kebabem. Burak H. A. miał ją sfinansować, a Daniel K. być współwłaścicielem.

Według zeznań Daniela K. po pewnym czasie okazało się, że Holender w wynajętym domu w Opolu założył plantację konopi. Zbiory miały okazać się słabe i Holender zażądał od niego 18 tys. euro rekompensaty, uznając, że Polak źle opiekował się roślinami. Miał przy tym grozić, że jeśli Daniel K. mu nie zapłaci, to zabije jego, jego dziewczynę i jej rodziców. Wtedy Daniel K. zawiadomił o sprawie policję.

Burak H. A. nie przyznał się do winy, twierdził że Daniel K. obciążał go zeznaniami w związku z nieuregulowanymi rozliczeniami między nimi. Sąd nie dał jednak wiary linii obrony Holendra. Jednym z dowodów obciążających go była m.in. notatka, w której Holender opisał, jak pielęgnować konopie. Biegły potwierdził, że została ona sporządzona przez Buraka H.A. 

(abs)