Akcja w sieci to odzew na plan rządu Ewy Kopacz, który zakłada wygaszanie części nierentownych kopalni. Internauci chcą więc pokazać, co spotkało wcześniej "wygaszone" zakłady.
Na zdjęciach pojawiły się m.in. zakłady "Wistom" w Tomaszowie Mazowieckim, Fabryka Fortepianów i Pianin "Calisia" i fabryka "Wagon" w Ostrowie Wielkopolskim.
Niemal wszystkie przedstawione budynki popadają w ruinę. Wpisów z hashtagiem #wygaszone są już setki.
Wczoraj w nocy Sejm przyjął projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Zgodnie z rządowym planem, 4 z 14 kopalń KW, które - według rządu - generują 80 proc. strat spółki, ostatnio ocenianych na 200 mln zł miesięcznie - trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgodnie z ustawą "węglową", SRK to przedsiębiorstwo górnicze, którego podstawowym przedmiotem działalności jest prowadzenie likwidacji kopalni, zabezpieczenie ich, ale też tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni.
(abs)