Zastępczyni prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba została zdymisjonowana w atmosferze skandalu. Chodzi o budowę nowego osiedla w ramach programu Mieszkanie+.

Zastępczyni prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba została zdymisjonowana w atmosferze skandalu. Chodzi o budowę nowego osiedla w ramach programu Mieszkanie+.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta Krakowa Elżbieta Koterba. /Stanisław Rozpędzik /PAP

W oświadczeniu miasto zarzuca Koterbie "niedopuszczalny konflikt interesów" przy realizacji programu "Mieszkanie plus".

O sprawie informowaliśmy w piątek na RMF24.pl. Spółka BGK Nieruchomości przedstawiła zwycięski projekt nowego krakowskiego osiedla Spacerowa, które ma powstać w ramach projektu Mieszkanie+. Wybudowanych ma być 30 bloków z ponad tysiącem mieszkań, w których będzie mogło zamieszkać prawie 3 tysiące ludzi. Projekt zakłada także stworzenie przy osiedlu szkoły, przedszkola i przychodni. 

Inwestycję przewidziano w południowej części Krakowa, pomiędzy osiedlem Kliny Zacisze a obwodnicą miasta, w miejscu, w którym znajdują się nieużytki. Dokładna koncepcja jest - jest jednak również pewien kluczowy problem: nie wiadomo, kto miałby zbudować drogę dojazdową do osiedla.

BRK - firma jest własnością najbliższej rodziny Elżbiety Koterby

W związku z wynikami konkursu (...) na projekt rządowego osiedla Spacerowa na Klinach i zwycięstwem pracowni architektonicznej, współpracującej przy tym projekcie z Biurem Rozwoju Krakowa - firmą będącą własnością najbliższej rodziny Elżbiety Koterby, a także zważywszy na fakt, iż to właśnie Elżbieta Koterba aktywnie uczestniczyła w imieniu miasta w rozmowach z inwestorem na temat tej gigantycznej inwestycji i jej skutków dla Krakowa oraz mieszkańców dzielnicy X, prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję o odwołaniu Elżbiety Koterby ze stanowiska zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej miasta.

Prezydent dodał, że nie "ma powodów, by powątpiewać, iż negocjacje prowadzone dotychczas odpowiednio zabezpieczały interes miasta, ale w tej sytuacji zaangażowanie prezydent Elżbiety Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów". Zapowiedział iż od tej pory negocjacje z BGK Nieruchomości będą się toczyć pod jego osobistym nadzorem.

Władze Krakowa wyrażają nadzieję na sfinansowanie w całości przez BGK Nieruchomości niezbędnych inwestycji jak przedszkole, szkoła czy boisko. Takie oczekiwanie wydaje się zasadne, skoro jest to inwestycja niekomercyjna pod patronatem Państwa - podkreślono.

BGKN: konkurs na opracowanie osiedla Mieszkanie plus w Krakowie przeprowadzono w sposób transparentny

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej osiedla "Spacerowa" w Krakowie został przeprowadzony w sposób transparentny, zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami branżowymi - powiedziała rzecznik prasowa BGKN Ewa Syta. Jak dodała, podstawą realizacji konkursu były restrykcyjne zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak dodała Ewa Syta, "w sądzie konkursowym, poza przedstawicielami krakowskiego magistratu, zasiedli także reprezentanci Stowarzyszenia Architektów Polskich i niezależni eksperci". Jako inwestor, przyjmujemy decyzję sądu konkursowego jako podstawę do dalszych prac projektowych dotyczących planowanego osiedla. Liczymy na dalszą współpracę z Miastem Kraków i wszystkimi interesariuszami programu Mieszkanie plus - podała rzecznik prasowa BGKN.

Przedstawiciele zwycięskiego projektu zostaną zaproszeni do zrealizowania dokumentacji projektowej. Za to także maja otrzymać pieniądze, ale kwota ma być negocjowana. Nieoficjalnie mówi się, że firmy te mogą dostać 5% wartości całości projektu.


(ł)