Półtora tysięcy żołnierzy, 60 samolotów i śmigłowców oraz dziesiątki pojazdów wojskowych będzie można zobaczyć jutro w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego. Jak informuje reporter RMF FM, na miejscu trwają ostatnie przygotowania.

Wieża, na której zamontowany będzie telebim ułatwiający śledzenie defilady /Michał Dobrołowicz /RMF FM

W centralnym punkcie Placu na Rozdrożu stoi kilkumetrowa stalowa wieża, na której zamontowany będzie telebim. Właśnie na nim we wtorek będzie można zobaczyć przejazd motocykli, samochodów żandarmerii, wozów opancerzonych oraz ciężkiego sprzętu, w tym pojazdów minowania i czołgów. 

Wtorkową paradę rozpoczną lekkie pojazdy - motocykle i samochody żandarmerii, pojazdy jednostek specjalnych, samochody terenowe i wozy opancerzone, później przejedzie ciężki sprzęt, w tym pojazdy minowania, czołgi i samobieżna artyleria kołowa i gąsienicowa.

Godny uwagi jest samobieżny moździerz Rak na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak, który wystąpi w kompanijnym module ogniowym. To debiut tego wozu na defiladzie, pojazdy zostały przekazane 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w ostatnich tygodniach - zaznaczył oficer prasowy Dowództwa generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kpt. Krzysztof Płatek. Oprócz tego zobaczymy armatohaubice Krab w pełnym module ogniowym. W zeszłym roku były pojedyncze egzemplarze, tym razem będą armatohaubice, wozy dowodzenia i wsparcia -dodał.

Tak jak w zeszłym roku przejadą czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, Rosomaki - także w wersji medycznej, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta; przedefilują też samobieżne wyrzutnie Morskiej Jednostki Rakietowej i przeciwlotnicze zestawy Osa.

Widzowie będą mogli obejrzeć amerykańskie kołowe transportery Stryker, wozy Jackal i Panther armii brytyjskiej. Siły zbrojne Rumunii zaprezentują działo przeciwlotnicze Oerlikon holowane za ciężarówką.

W defiladzie weźmie udział ponad 60 statków powietrznych. Pokaz lotniczy rozpocznie zespół Biało-Czerwone Iskry, zostawiając smugę w polskich barwach narodowych. Nad trasa defilady przelecą śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi8 i Mi17 oraz szturmowe Mi-24; część śmigłowcową zamkną amerykańskie Apache, Chinook i Black Hawk. Po śmigłowcach przelecą samoloty transportowe CASA C-295M, Hercules i Bryza; szkolne Orliki, bojowe F-16 i MiG-29 i Su-22.

Po zakończeniu defilady rozpocznie się piknik w parku Agrykola, będzie można wsiąść do pojazdów wojskowe, będzie też prezentowany sprzęt historyczny.

Gdzie nie można wjechać?

W związku z defiladą stołeczni kierowcy muszą przygotować się na utrudnienia.

Od dziś do wtorku do północy wyłączone z parkowania są ulice:

- Nowy Świat na odcinku od Ronda gen. Ch. de Gaull’a do pl. Trzech Krzyży,

- Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela,

- Belwederska na odcinku od ul. J. Gagarina do ul. Dolnej,

- Klonowa na odcinku od ul. Chocimskiej do ul. Spacerowej,

- Myśliwiecka na odcinku od ul. Szwoleżerów do ul. Łazienkowskiej,

- Szwoleżerów na odcinku od ul. Myśliwieckiej do ul. 29 listopada,

- parkingi przy ul. Czerniakowskiej w rejonie ul. Łazienkowskiej oraz przy Centralnym Ośrodku Sportu "Torwar".


Od 21:00 kierowcy nie mogą wjeżdżać na ulice:

- Nowy Świat na odcinku od Ronda gen. Ch. de Gaull’a do pl. Trzech Krzyży,

- pl. Trzech Krzyży,

- Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela,

- Bagatela,

- Klonowa,

- Belwederska na odcinku od ul. Klonowej do ul. Dolnej. 


Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej 1920 r., został ogłoszony Świętem Wojska Polskiego w 1923 roku i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.


(mn)