Grupa wandali zbezcześciła Kwaterę Pionierów w Szczecinie. Chuligani przewrócili łącznie 57 krzyży. Część z nich jest poważnie zniszczona. Sprawców było co najmniej dwóch – prawdopodobnie pili alkohol.

Wszystkie granitowe krzyże są wyrwane z postumentów. Niektóre z nich są połamane. Większość jednak nie popękała - dzięki temu, że uderzyła o półkolistą aleję usytuowaną na niewielkim wzniesieniu porośniętym trawą. Poważnie zniszczonych jest 20 pomników. Policja oszacowała straty na ponad 6 tysięcy złotych.

Pracownicy cmentarza próbują naprawić zniszczenia i przymocowują krzyże do postumentów. Tomasz Królikowski, który naprawił już kilka pomników nie kryje oburzenia: To jest szok. Pijani, bezczelni wandale zniszczyli miejsce, w którym są pochowani ludzie, dzięki którym udało się odbudować polski Szczecin.

Wandale prawdopodobnie pili alkohol


Pomiędzy zbezczeszczonymi mogiłami  policja znalazła porozrzucane puszki po piwie. Pracownicy cmentarza dodają, że były tu też butelki po mocniejszym alkoholu - kosztujących kilka złotych nalewkach. Wandale prawdopodobnie w nocy zorganizowali w tym miejscu zakrapianą imprezę. Było ich co najmniej dwóch - dodaje Tomasz Królikowski. Jedna osoba nie byłaby w stanie wyrwać ponad 20-kilogramowego krzyża z betonowego postumentu. Postaramy się naprawić wszystkie, aby nie było widać zniszczeń. Połamane granitowe cokoły naprawi kamieniarz - wyjaśnia.

Winnych zbezczeszczania mogił pierwszych szczecinian szuka policja. Pies tropiący nie znalazł jednak śladów. 

W Kwaterze Pionierów pochowanych jest ponad 400 pierwszych Polaków, którzy po wojnie przyjechali na Pomorze Zachodnie. Na krzyżach wyryte są imiona i nazwiska części z nich. Pozostałych upamiętnia tablica ustawiona po środku placu, która też została zniszczona.