W święta będzie problem ze śniegiem w Tatrach. Synoptycy zapowiadają halny i odwilż. Będzie wiało z prędkością do 80 km/godz. W Zakopanem termometry pokażą nawet 10 stopni C. Wszystko wskazuje na to, że okres świąteczny w górach będzie "po wodzie".

To ocieplenie to efekt wiatru halnego - mówi Michał Furmanek z zakopiańskiej stacji meteorologicznej IMGW. W święta w tym roku sprawdzi się ludowe porzekadło: "Jak święta Barbara po lodzie to Boże Narodzenie po wodzie". Czwartego grudnia, czyli w dniu świętej Barbary, pod Tatrami było bardzo mroźno.

Według synoptyków w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia termometry w Zakopanem pokażą osiem stopni na plusie. Będzie też bardzo pogodnie. W czwartek temperatura może wzrosnąć do 10 stopni C. i może popadać deszcz. Na szczytach Tatr termometry wskażą około zera.

W Tatrach lawinowa "jedynka"

Zagrożenie lawinowe w Tatrach spadło do pierwszego stopnia, ale ratownicy górscy apelują do turystów wybierających się w góry, aby nie lekceważyli zagrożenia. Właśnie przy pierwszym i drugim stopniu dochodzi do największej liczby nieszczęśliwych wypadków lawinowych - powiedział Piotr Konopka.

Warunki w górach są trudne. Szlaki turystyczne są miejscami bardzo mocno oblodzone. "W wyższych partiach gór szlaki przysypane są śniegiem, a ich przebieg jest często niewidoczny, co może utrudniać orientację w terenie" - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Zobacz najnowszą prognozę pogody na święta

Ciepło i pogodnie będzie w święta w całej Polsce. Pogoda zmieni się w drugi dzień - twierdzą synoptycy. W Wigilię termometry pokażą od czterech stopni na wschodzie do nawet dziewięciu stopni na zachodzie Polski.
Problemy z zauważeniem pierwszej gwiazdki mogą mieć mieszkańcy województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego - tam zachmurzenie będzie duże. Z kolei w Małopolsce bezchmurne niebo i dużo słońca.

W Boże Narodzenie w całej Polsce słonecznie i ciepło. Od 5 stopni Celsjusza na północy, przez 7 w środkowej Polsce, po 7-9 stopni na południu. Jedynie w Zachodniopomorskiem sporo chmur.

W drugi dzień świąt załamanie pogody. Nadal będzie ciepło, ale słońce schowa się za grubą warstwą chmur. Może również popadać. Warto zabrać ze sobą parasol. Temperatury nadal wysokie - od 5 do 7 stopni Celsjusza.

ug