W Krakowie, na Cmentarzu Salwatorskim, zostanie pochowany w środę Andrzej Wajda. Spotkanie pamięci reżysera zaplanowano w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Uroczystości pogrzebowe na cmentarzu rozpoczną się o 16.30. Wcześniej urna z prochami zostanie wystawiona w bazylice św. Trójcy, tam też odprawiona zostanie msza żałobna.

Nie będzie konduktu pogrzebowego. Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Salwatorskim ma mieć charakter otwarty. Nie są tam jednak przewidziane żadne oficjalne przemówienia. Ma to być uroczystość wyłącznie o charakterze religijnym - mówiła w piątek rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Urna z prochami reżysera będzie wystawiona w Krakowie w bazylice św. Trójcy (oo. dominikanów) od godz. 13.30. Godzinę później rozpocznie się msza.

Jak informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej w Krakowie, w środę około godziny 14:00 może wystąpić konieczność wyłączenia ruchu tramwajowego w ciągu ul. Dominikańskiej i Franciszkańskiej.

W tym czasie linie tramwajowe kierowane będą na następujące trasy objazdowe:

- linie 1, 6, 8 i 13 przez ul. Westerplatte, Basztową i Dunajewskiego

- linia 18 przez ul. Westerplatte i Pawią z pominięciem ulicy Długiej

- linia 20 przez ul. Basztową i Dunajewskiego.

Ok godz. 15 na ul. Dominikańską zostaną podstawione autobusy, które będą czekać na uczestników uroczystości żałobnych w Bazylice. Autobusy będą zabierać chętnych z przystanku "Plac Wszystkich Świętych" i wieźć na przystanek "Aleja Waszyngtona" przy cmentarzu. Później zjadą do pętli Salwator i będą czekać na uczestników pogrzebu po jego zakończeniu, by odwieźć ich na przystanek "Dworzec Główny" po trasie tramwaju numer 2.

Tymczasowa organizacja ruchu:

- od ok. godz. 14 zamknięta będzie ul. Dominikańska

- zakaz parkowania w rejonie ulicy Dominikańskiej (czasowa likwidacja postoju taxi)

- ograniczenie ruchu na ul. Franciszkańskiej (będzie otwarty wyjazd od ul. Brackiej i dojazd do UMK). Porządku pilnować będzie Policja.

- ograniczenia w ruchu na ul. Malczewskiego i św. Bronisławy, w rejonie Cmentarza Salwatorskiego

- policja może wprowadzić dodatkowe zmiany, w zależności od potrzeb i ilości osób uczestniczących w uroczystościach

(ug)