W środę w całym województwie lubelskim do stacji krwiodawstwa zgłosiło się 170 osób - to o połowę mniej niż przed wakacjami. Trudna sytuacja jest również na Pomorzu. W słupskim centrum krwiodawstwa pilnie potrzeba wszystkich grup. Tylko nieco lepiej jest w Gdańsku.

Do szpitali w województwie lubelskim wysłano już ponad 200 jednostek krwi. Najgorzej jest z grupami A i 0. Co gorsza nie można już ich sprowadzić z innych województw, bo tam również skończyły się zapasy, albo są na wyczerpaniu.

Pracownicy lubelskiej stacji krwiodawstwa próbują ściągać dawców kontaktując się z nimi telefonicznie, ale to wystarczy na dzień, dwa. Na dłuższą metę problem nie rozwiąże - niezbędna jest pomoc dawców.

Ogromny problem jest również na Pomorzu. W tym roku w okręgu słupskim sytuacja jest bardziej dramatyczna, niż w poprzednich latach. Tylko nieco lepiej jest w okręgu gdańskim - rzadkich grup AB nie brakuje, 0RH+ i ARH+ wystarczy jeszcze na co najmniej 5 dni, ale reszta także jest pilnie potrzeba.

Poważna sytuacja jest także w Wielkopolsce. W Poznańskim Centrum Krwiodawstwa brakuje grup 0RH+ i ARH+. Niskie są też rezerwy minusowy wariantów grup 0, A i B.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w woj. lubuskim. Tam pod dostatkiem jest tylko krew grupy B+.

O zgłaszanie się krwiodawców apeluje również krakowskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W województwie małopolskim najbardziej potrzebna jest krew grup: 0RH-, BRh-, ARh- i  ABRh-

Krwi brakuje też w Zakopanem -  najbardziej z grup minusowych. Przez całe wakacje, co wtorek przeprowadzana jest akcja zbierania krwi na Krupówkach. Przez lipiec w krwiobusie zebrano już tyle krwi, ile oddawanych jest w Zakopanem przez cały miesiąc. Coraz częściej do punktu krwiodawstwa zgłaszają się też turyści. W sierpniu dodatkowe akcje oddawania krwi prowadzone będą także podczas imprez plenerowych w Zębie i Poroninie.

W Łodzi nie ma już rezerw nawet najpopularniejszych grup krwi: A+ i 0+, ale każdy rodzaj krwi jest teraz na wagę życia ludzkiego. Centrum apeluje o oddawanie krwi i przypomina, że codziennie można to zrobić w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Franciszkańskiej w Łodzi oraz w punktach na terenie województwa.

Przypominamy, poza stacjami, krew można oddać też w mobilnych punktach. 

Tutaj znajduje się lista placówek W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM, LUBELSKIM, WIELKOPOLSKIM, LUBUSKIM, MAŁOPOLSKIM i ŁÓDZKIM.