Najwięcej policjantów odeszło na Śląsku - ze służby zwolniło się 212, przyjęto jedynie 20. Ponad 100 funkcjonariuszy pożegnało się z policją w na Dolnym Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce, w Łódzkiem, a także w komendzie stołecznej. Tu także wakat jest najwyższy - brakuje 855 funkcjonariuszy.
Komenda główna przyznaje, że zauważa problem. Podejmowane są różne działania, by zwiększyć liczbę nowych policjantów. Specjalny zespół chce między innymi skrócić z roku do pół roku możliwość kolejnego starania się o przyjęcie do policji, po odrzuceniu kandydatury. W zeszłym roku na 23 tysiące chętnych egzaminacyjne sito przeszedł jedynie co 5 kandydat. Jednocześnie komenda główna zapewnia, że nie będą obniżone kryteria naboru do służby.
(mpw)