RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

W nocy przejdziemy na czas zimowy

Publikacja: Sobota, 30 października (07:11) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 31 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3 na 2. Dzięki czemu będziemy spali godzinę dłużej. Czas letni zacznie znów obowiązywać od 27 marca 2011 roku. Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

W całej Unii Europejskiej czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym dyrektywa UE ze stycznia 2001 r. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z grudnia 2008 r., które ustala daty zmiany czasu na lata 2009-2011 (Dziennik Ustaw z 31 grudnia 2008 Nr 236 poz. 1627).

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i stosuje się ją nieprzerwanie od 1977 roku. Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

Źródło: RMF24-PAP FB

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: