W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przyszły na świat czworaczki. Dziewczynki urodziły się w 33. tygodniu ciąży. Mama i noworodki ważące od 1200 g do 1700 g czują się dobrze.

Cztery dziewczynki urodziły się w Klinice Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w piątek. Urodzone przedwcześnie dzieci przebywają w inkubatorach.

Noworodki będą musiały pozostać w szpitalu ok. 5-6 tygodni. Będą mogły opuścić szpital, gdy osiągną wagę ok. dwóch kilogramów. Stan ogólny dziewczynek jest zadowalający. Tak jak to jest w przypadku wcześniaków; muszą dojrzeć, żeby zupełnie dobrze się poczuć, ale jak na swój termin porodu to czują się dobrze - wyjaśniła dr Anna Gawińska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mama dziewczynek czuje się dobrze i w ciągu tygodnia od porodu powinna wyjść ze szpitala.

Gmina zaoferowała rodzinie pomoc

Państwo Dembek mieszkają w Zblewie i mają więcej dzieci:11-letniego Szymona i 4,5-letnie bliźniaki, Dawida i Natalię. Tata dziewczynek powiedział, że pomoc przy pociechach zaoferowała już rodzinie gmina. Już teraz korzystamy z pomocy z zatrudnionej i opłacanej przez gminę opiekunki, która zajmuje się bliźniakami, a po powrocie dziewczynek do domu będzie też pomagała przy maluchach - dodał pan Czesław.

Ojciec czworaczków powiedział, że na dziewczynki, które otrzymają imiona: Agata, Weronika, Oliwia i Julia czekają już przygotowane łóżeczka ufundowane przez krewnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze; nie będzie lekko, ale najważniejsze, żeby dzieci były zdrowe - powiedział dumny tata.

Poprzednio czworaczki urodziły się w Gdańsku w 1998 r. W 1972 r. w Gdańsku urodziły się pięcioraczki.

Czworaczki z ciąży samoistnej czyli bez in vitro i technik wspomaganego rozrodu zdarzają się raz na 700 tysięcy porodów.