Koleje Śląskie są przygotowane do ewentualnego wdrożenia planu umożliwiającego kierowcom i ich współpasażerom bezpłatne przejazdy pociągami - podała w sobotę należąca do samorządu woj. śląskiego spółka. Na razie nie zapadła jednak decyzja o bezpłatnej komunikacji kolejowej.

Koleje Śląskie są przygotowane do ewentualnego wdrożenia planu umożliwiającego kierowcom i ich współpasażerom bezpłatne przejazdy pociągami - podała w sobotę należąca do samorządu woj. śląskiego spółka. Na razie nie zapadła jednak decyzja o bezpłatnej komunikacji kolejowej.
Listopad 2016: Mgła i bezwietrzna pogoda przyczyniły się do znacznego przekroczenia norm czystości powietrza w śląskich miastach /Andrzej Grygiel /PAP

O ewentualnym wdrożeniu planu oraz umożliwieniu skorzystania z bezpłatnych przejazdów poinformujemy w osobnym komunikacie na naszej stronie internetowej - zapowiedział w sobotnim komunikacie rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. Darmowy przejazd miałby właściciel samochodu, który zamiast autem wybrałby podróż koleją, oraz dwie osoby towarzyszące.

Decyzja w tej sprawie należeć będzie do samorządu, który podejmie ją na podstawie aktualnych wskaźników obrazujących zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu.

Choć w ostatnich dniach w regionie utrzymują się bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, sytuacja nie jest aż tak zła jak kilka tygodni temu, kiedy w niektórych miejscach normy były przekroczone nawet o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Służby środowiskowe ostrzegają przed ryzykiem przekroczenia poziomów alarmowych, jednak nie wszędzie jakość powietrza jest określana jako zła lub bardzo zła. W części regionu jest ona umiarkowana lub dostateczna, co jednak także wiąże się z przekroczeniem dopuszczalnych norm.

Najgorsza jakość powietrza w Kotlinie Żywieckiej

Według prognozy służb środowiskowych na sobotę, bardzo zła jakość powietrza dotyczy przede wszystkim Kotliny Żywieckiej, aglomeracji górnośląskiej oraz środkowej części województwa, gdzie występują przekroczenia poziomu pyłu zawieszonego PM10 powyżej 200 mikrogramów na metr sześc., przy dopuszczalnym dobowym poziomie 50 mikrogramów na m sześc. W aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, gdzie poziom 50 mikrogramów na m sześc. również jest przekraczany, jakość powietrza oceniana jest jako zła, w Bielsku-Białej i Częstochowie oraz w południowej części regionu - dostateczna, a w północnej części województwa - umiarkowana.

Prognoza na niedzielę mówi o bardzo złej jakości powietrza zarówno w Kotlinie Żywieckiej i aglomeracji górnośląskiej, jak i aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz środkowej części regionu. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się również w poniedziałek, możliwa będzie decyzja o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji kolejowej.

Bezpłatne pociągi na wszystkich liniach

Jak podały w sobotę Koleje Śląskie, jeżeli zapadnie decyzja o darmowych przejazdach, będzie można z nich skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach, wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki-Bohumin.

We wskazanym przez nas w osobnym komunikacie terminie podczas kontroli biletów wystarczyłoby okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy lub dowód osobisty. Na podstawie tych dokumentów, poza ich właścicielem, podróż mogłyby odbywać dodatkowo dwie osoby towarzyszące - poinformowały Koleje Śląskie.

Bezpłatne przejazdy miałyby zachęcać do pozostawienia aut w garażach i do korzystania z transportu kolejowego. Zdaniem ekspertów, choć na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, również emisja spalin samochodowych ma niemałe znaczenie. Udział transportu samochodowego w miastach w tworzeniu smogu szacowany jest na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej powietrze.katowice.wios.gov.pl.

APA