Pielęgniarek ubywa z wielu powodów. Najczęstszy to niska pensja. Drażnią również rosnące dysproporcje w dochodach lekarzy i pielęgniarek. Do tego dochodzi niski prestiż pielęgniarki na rynku pracy.
W efekcie mamy jeden z najniższych wskaźników liczby pielęgniarek w UE - jest ich pięć na tysiąc mieszkańców. Nic dziwnego - pielęgniarki emigrują, nawet zaraz po otrzymaniu dyplomu, najczęściej do Niemiec i W. Brytanii.
(abs)