"Uwaga szkoła" - po raz pierwszy takie ostrzeżenie pojawi się w najnowszym oprogramowaniu jedenej z dostępnych na naszym rynku nawigacji satelitarnych. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego samochodowe urządzenia będą ostrzegać kierowców o zbliżaniu się do placówek oświatowych. To kolejny pomysł, jak zwiększyć bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły.

Firma Imagis, która zajmuje się dostarczaniem oprogramowania do nawigacji satelitarnych, oznaczyła w swojej mapie ponad 31,5 tysiąca przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Kierowca zbliżający się do takiego miejsca, bez względu na to, z jaką porusza się prędkością, usłyszy komunikat: "Uwaga szkoła". Pojawienie się go powinno wymusić na kierowcy większą ostrożność, bo same znaki ostrzegawcze i ograniczenia prędkości nie zawsze wystarczają.

Dzieci same nie są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo a więc ta dodatkowa informacja dla kierowcy, mam nadziejeęspowoduje zaostrzenie uwagi i zachowanie szczególnej ostrożności – powiedział reporterowi RMF FM inspektor Krzysztof Burdak, szef krakowskiej drogówki.

Policja i instytucje czuwające nad bezpieczeństwem uczniów liczą, że tego typu rozwiązanie zastosują także inni producenci oprogramowania do samochodowych nawigacji satelitarnych.