Zniszczone samochody, powalone drzewa i zalane piwnice - to niektóre ze skutków nawałnic, które przeszły w piątek nad południem Polski. Gwałtowne burze, miejscami z gradem wielkości jajek, nawiedziły m.in. Podhale i Jurę Krakowsko-Częstochowską. W południowo-wschodnich regionach silne nawałnice wystąpią także w sobotę.

Potężne gradobicie przeszło w piątek późnym popołudniem nad Bukowiną Tatrzańską i okolicznymi miejscowościami na Podhalu. Na Gorącą Linię RMF FM przysyłaliście nam zdjęcia gradu wielkości jajek. Strażacy interweniowali około 25 razy. Musieli wypompować wodę z piwnic z około 15 domów. Grad uszkodził też dachy 11 budynków, a wiatr powalił drzewa na drogi. Uszkodzone zostały też samochody.

Gwałtowna burza przeszła również nad okolicą Zawiercia na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Powalone drzewa zablokowały drogi. Po uderzeniu pioruna w jednej z miejscowości zapalił się dom, a w innej - drzewo. Pożary szybko ugaszono.

Jak alarmowaliście nas na Gorącą Linię RMF FM, wieczorem burze dotarły m.in. do Wisły na Śląsku. Zaczęły się również przesuwać na północ i pojawiły się m.in. nad Świętokrzyskiem i Mazowieckiem oraz Opolszczyzną i Dolnym Śląskiem.

Uwaga na burze na południu i wschodzie!

Na burze i ulewy trzeba będzie uważać także w sobotę. W całym kraju niebo będzie zachmurzone. Pojawią się przelotne opady, a w południowo-wschodniej części kraju burze. Miejscami w czasie nawałnic spadnie tam grad. Lokalne burze mogą wystąpić także w innych regionach.

Temperatura będzie niższa niż w ostatnich dniach. W większości województw sięgnie maksymalnie od 19 do 23 st. Celsjusza. Na Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu termometry wskażą od 25 do 29 st., a na Roztoczu od 30 do 32 st.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. W rejonach burz porywy wiatru sięgną jednak nawet 80 km/h.

W niedzielę burze mogą nawiedzić północ

Nawałnice i burze nie opuszczą nas także w nocy z soboty na niedzielę i wciąż pozostaną na obszarze południowo-wschodnim. W niedzielę zachmurzenie będzie natomiast małe i umiarkowane. Duże będzie miejscami na północy. Pojawią się tam przelotne opady deszczu i burze.

Temperatura utrzyma się poniżej 30 st. Celsjusza. Wyniesie maksymalnie od 21 st. na wybrzeżu do 25-26 st. na południu. 

Pogodę w swoim mieście możesz sprawdzić w specjalnym serwisie Interia.pl - http://pogoda.interia.pl/.