Urząd Regulacji Energetyki rozpocznie postępowanie przeciwko Enionowi, jeśli wpłynie do niego choć jedna skarga od klientów - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Berenda. Wczoraj Enion stwierdził, że winę za styczniowe awarie linii energetycznych w Małopolsce i na Śląsku ponosi pogoda, a więc nie ma podstaw do wypłat bonifikat czy odszkodowań. URE twierdzi coś innego.

Bonifkaty klientom należą się. Rozporządzenie ministra gospodarki jasno wskazuje, że bonifikata bez względu na to, dlaczego tego prądu nie mieliśmy, należy się odbiorcy - mówi Agnieszka Głośniewska z URE. Za złamanie prawa Enion może zostać ukarany gigantyczną karą.

Reporterzy RMF FM tydzień w tydzień pytają w URE co było przyczyną styczniowej awarii na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Enion zdążył już z własną ekspertyzą, w której zrzuca całą winę na pogodę. Niestety Urząd Regulacji Energetyki nie należy do rekordzistów świata - termin opublikowania jego raportu wciąż jest przesuwany, a niesolidne zakłady energetyczne nie ponoszą żadnej odpowiedzialności.

poszkodowani nie przyjmują tłumaczeń enionu

Osoby, które w styczniu nie miały prądu i poniosły z tego tytułu straty, mogą domagać się odszkodowania przed sądem. Mogą także wyrazić swoją dezaprobatę poprzez zmianę dostawcy energii elektrycznej. Reporter RMF FM Marcin Buczek rozmawiał z mieszkańcami Wysokiej Lelowskiej i Przybnowa - dwóch wsi spod Myszkowa, w których nie było prądu, ogrzewania i wody. Słyszeli oni o możliwości zmiany dostawcy energii i powoli zaczynają o tym myśleć. Nie przyjmują bowiem tłumaczenia Enionu o niespodziewanym zjawisku pogodowym, które doprowadziło do energetycznej katastrofy.

Zmiana dostawcy prądu z… problemami?

Niestety zakłady energetyczne utrudniają klientom zmianę dostawcy prądu. Już było kilka takich przypadków. Interweniujemy i nakładamy kary - mówi Agnieszka Głośniewska z URE. Co więcej, aż 89 proc. Polaków w ogóle nie wie, jak się do tego zabrać. Mimo że mamy taką możliwość od trzech lat, zrobiło to raptem ponad tysiąc z 13 milionów gospodarstw domowych.

Zmieniając dostawcę można trochę zaoszczędzić, bo nietrudno znaleźć w Polsce tańszy prąd. Ponadto można uniknąć takich przygód, jakie swoim klientom zafundował ostatnio Enion, odmawiając wypłaty odszkodowań i bonifikat.