Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem, burzami i gradem. Alerty obowiązują w 13 województwach!

W czwartek upalnie, ale i burzowo, w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim oraz pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim.

Dodatkowo burz z gradem mogą spodziewać się mieszkańcy woj. dolnośląskiego, gdzie dla zachodniej części tego regionu IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopnia. Opady gradu możliwe także na Opolszczyźnie, Podlasiu, wschodniej części Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz na Warmii i Mazurach.

Upał bez żadnych opadów utrzyma się natomiast w woj. pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyspieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999.

W przypadku burz i opadów gradu RCB zaleca natomiast, żeby nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, a także zabezpieczyć drzwi i okna. Należy również wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu i nie dotykać metalowych przedmiotów. Jeśli jednak znajdziemy się na zewnątrz podczas burzy, należy unikać otwartej przestrzeni, nie chronić się przed deszczem pod samotnymi drzewami i masztami, ani przebywać w zbiornikach wodnych i w okolicach brzegów np. morza. Jeśli burza zastanie nas w samochodzie, należy znaleźć parking z dala od drzew i przeczekać burzę.

Prognoza pogody na najbliższe dni