Straż graniczna udaremniła przemyt 9 kilogramów marihuany o wartości ok. 280 tys. zł. Narkotyki znajdowały się w bagażnikach samochodów przewożonych na lawetach. Zatrzymano je w pobliżu granicznego Świecka w Lubuskiem.

Przemyt przechwycono jeszcze w weekend, ale ze względu na dobro śledztwa straż graniczna nie informowała o nim wcześniej. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd z lawetą, na której przewożono samochody z Holandii, z zamiarem sprawdzenia, czy auta nie pochodzą z kradzieży. W bagażniku dwóch pojazdów odkryli worki wypełnione 9 kilogramami suszu roślinnego, który po sprawdzeniu okazał się wysokiej klasy marihuaną - powiedziała rzeczniczka straży.

Wartość rynkowa narkotyków szacowana jest na około 280 tys. zł. Do sprawy zatrzymano kierowcę lawety, a dalsze postępowanie prowadzone jest pod nadzorem prokuratury.

W tym roku pogranicznicy z nadodrzańskiego oddziału wykryli ponad 30 kg marihuany o wartości prawie jednego mln zł. Ten rodzaj narkotyku jest najczęściej przemycany do Polski.