Chirurdzy z Wrocławia zoperowali nowatorską metodą chłopczyka ważącego zaledwie 800 gramów. To pierwszy w Polsce zabieg przeprowadzony u tak malutkiego pacjenta. Operacja polegała na zamknięciu przewodu Botalla za pomocą laparoskopu. Do tej pory zabiegi przeprowadzano w tradycyjny sposób, czyli rozcinając klatkę piersiową.

U dziecka ważącego osiemset gramów wiązałoby się to z ogromnym ryzykiem. Nowatorska metoda pozwoliła na przeprowadzenie zabiegu bez otwierania klatki piersiowej. Nacięcia mają zaledwie trzy i pięć milimetrów. Lekarze wprowadzili przez nie kamerę i bezpiecznie zamknęli przewód Botalla. Zabieg trwał kilkanaście minut, został wykonany przez profesora Dariusza Patkowskiego.

Przewód Botalla u dzieci, które na świat przychodzą o czasie, zamyka się sam. W przypadku wcześniaków, potrzebna jest interwencja lekarzy, a Mateusz urodził się zaledwie w 24. tygodniu ciąży. Pacjent czuje się dobrze - opisuje maluszka profesor Krzysztof Wronecki z Kliniki Chorób Serca "Medinet" . Nie miałyśmy z nim żadnych problemów, był cały czas stabilny - dodaje jedna z pielęgniarek opiekująca się Mateuszem. Teraz maluszek wraca do domu, a właściwie do szpitala w Wałbrzychu, gdzie spędzi kilkanaście tygodni w inkubatorze.

Zabiegi jak ten wykonany we Wrocławiu, są możliwe dzięki wczesnej diagnostyce prenatalnej. Już w łonie matki można wykryć wady płodu. We wrocławskiej klinice operowane będą w ten sam nowoczesny sposób kolejne wcześniaki z całej Polski.

Przewód Botalla (łac. ductus arteriosus) - występujące w okresie płodowym połączenie pomiędzy pniem płucnym a początkowym odcinkiem aorty zstępującej, służące do ominięcia krążenia płucnego. Po urodzeniu wskutek wzrostu ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi dochodzi do czynnościowego obkurczenia światła przewodu, a potem zarośnięcia i przekształcenia w więzadło tętnicze. Dawniej powszechnie używana nazwa odwołuje się do włoskiego anatoma Leonardo Botallo, jednego z pierwszych anatomów, którzy opisali te strukturę anatomiczną.
Jedna z wrodzonych wad układu sercowo-naczyniowego to przetrwały przewód tętniczy (Botalla).
Źródło: Wikipedia