Zakończyła się akcja saperów, policji i straży pożarnej na Bródnie, gdzie na budowie metra znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Na czas prac trzeba było ewakuować uczniów pobliskiej szkoły podstawowej, lokatorów trzech bloków i pracowników centrum usługowego - w sumie ok. tysiąca osób.

Na terenie budowy metra na warszawskim Bródnie przy ul. Bazyliańskiej operator koparki wykopał pocisk lotniczy - przekazała podkom. Paulina Onyszko z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI.

Jak poinformowała policjantka, pocisk - najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej - ma 30 cm średnicy i 60 cm długości. Części tego pocisku znalazły się łyżce koparki. Na miejscu pracują saperzy. 
Początkowo ewakuowano ok. 30 pracowników budowy, obecnie służby informują o ewakuacji około tysiąca osób:

Ewakuacja dotyczy znajdującej się nieopodal szkoły podstawowej, trzech budynków mieszkalnych oraz centrum usługowego - powiedziała podkom. Paulina Onyszko z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. Dodała, że są to budynki zlokalizowane najbliżej miejsca, gdzie odnaleziono niewybuch.

Pilnujemy, by nikt nie zbliżał się do tego miejsca. Mogą występować utrudnienia w ruchu - powiedziała podkom. Paulina Onyszko. 

Utrudnienia w ruchu i zmiany rozkładu komunikacji miejskiej


Jak z kolei poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, w związku z zablokowanym przejazdem w okolicy skrzyżowania Rembielińska - Kondratowicza, tramwaje linii 1 i 41 jadące w kierunku Annopolu i Żerania Wschodniego kursują zmienioną trasą: ul. Starzyńskiego przez Rondo Żaba, 11 Listopada, Targową, Ratuszową, Jagiellońską, Rondo Starzyńskiego.

Natomiast tramwaje linii 3, 4, 25 jadące w kierunku Annopolu i Żerania Wschodniego kursują trasą: Targowa, Ratuszowa, Jagiellońska, Starzyńskiego, Rondo Żaba, 11 Listopada do przystanku Bródnowska 01.

Kursuje również zastępcza linia autobusowa Z w obu kierunkach na trasie: Rondo Starzyńskiego - Starzyńskiego - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska - Bartnicza - Wysockiego - Marywilska - Odlewnicza - Annopol - Żerań Wschodni.

Akcja saperów zakończona

Po kilku godzinach akcji saperzy zabezpieczyli i wywieźli niewybuch z budowy metra na Bródnie. Nie ma już utrudnień komunikacyjnych, a ewakuowani wrócili do swoich domów. Prace na budowie wznowiono - poinformował Bartosz Sawicki z firmy Gulermak, wykonawcy metra na Bródnie.

Po południu niewybuch został wywieziony przez saperów w bezpieczne miejsce. Mieszkańcy, którzy byli ewakuowani, wrócili do swoich domów. Pracownicy wznowili budowę.

Na czas akcji zablokowano przejazd w okolicy skrzyżowania Rembielińska - Kondratowicza, w związku z czym niektóre z linii tramwajowych skierowano na inne trasy. Zgodnie z komunikatem Warszawskiego Transportu Publicznego utrudnienia się zakończyły.