Premier jest sympatyczny, przystojny i inteligentny, dużo mówi, a mało robi; na jego słowach nie można polegać - taki obraz szefa rządu wyłania się z badania "Portret Donalda Tuska po trzech latach sprawowania urzędu" opublikowanego przez CBOS.

Uczestnicy sondażu mieli do wyboru 17 par przeciwstawnych stwierdzeń, opisujących cechy fizyczne Tuska, jego walory intelektualne, cechy temperamentu, umiejętności komunikacyjne i perswazyjne oraz zdolności przywódcze.

Według 65 proc. pytanych premier jest sympatyczny (23 proc. ma przeciwne zdanie); 62 proc. badanych uważa go za inteligentnego (zdaniem 29 proc. Tusk nie wyróżnia się inteligencją); 61 proc. stwierdziło, że jest on przystojny (20 proc. uważa, że szef rządu ma złą prezencję).

60 proc ankietowanych jest zdania, że premier mówi niejasno i unika konkretów (dla 30 proc. mówi jasno w sposób odpowiedzialny); dla 65 proc. badanych na słowach szefa rządu nie można polegać, bo dużo mówi, a mało robi (17 proc. jest zdania, że jeśli Tusk coś obiecuje, będzie do tego dążył).