​"Dawanie dobrego przykładu całemu światu jest kontrproduktywne, bo sami ograniczymy w ten sposób swoją konkurencyjność i jest to argument, którego używamy bardzo, bardzo mocno" - mówi o negocjacjach pakietu klimatycznego wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Europa jest odpowiedzialna tylko za 11 procent emisji CO2, ale niektórzy twierdzą że musimy być takim przykładnym kowbojem, który pokaże, że zbawia planetę jako pierwszy" - tłumaczy gość RMF FM.

Serbia w UE z kwaśnym uśmiechem

Serbów uwielbiam, ale niekoniecznie tych, którzy spotykają się z Putinem - mówi Rafał Trzaskowski i deklaruje, że ostatnia wizyta Putina w Serbii i ciepłe przyjęcie, którego tam doświadczył, nie wpłynie na relacje Serbii z UE. Popieranie aspiracje tego kraju do UE? Będziemy to robili nadal, ale z odrobinę bardziej kwaśnym uśmiechem - dodaje.

Czy blokowanie paktu klimatycznego nie odbije się na naszych propozycjach, dotyczących np. unii energetycznej? Dlaczego uważa, że nie ma już Europy Centralnej? A co z BIG Data PPP w UE? Na te i inne pytania słuchaczy RMF FM odpowiadał wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

(abs)