W czasie przyjazdu prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem Biały Dom opublikował oświadczenie, w którym prezydent USA deklaruje pracę nad wzmocnieniem partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi i Polską. Prezydent dodał też, że Ameryka kocha Polskę i Polaków.

W tekście czytamy, że USA i Polska mają wieloletnie stosunki strategiczne, sięgające czasów wojny o niepodległość Ameryki. "Ta wizyta przychodzi w krytycznym momencie, ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska otwierają nasze gospodarki po miesiącach walki z koronawirusem" - pisze Trump.

Jak zaznaczył Trump, politycy omówią kwestie związane z obronnością, wymianą handlową, energią i bezpieczeństwem komunikacyjnym.

Dalej w oświadczeniu jest podkreślona rola Polski, jaką pełni w ramach sojuszu NATO. "Administracja Trumpa pracuje obecnie nad umową o współpracy obronnej, która jeszcze bardziej zwiększy naszą współpracę wojskową".

Skroplony gaz, 5G i energetyka jądrowa

Kolejnym punktem oświadczenia są kwestie gospodarcze. Tutaj administracja Białego Domu przypomina deklarację Polski odnośnie sieci 5G. Podkreśla też, że nasz kraj zdecydował się na dostawę tego patentu właśnie z Ameryki.

W tekście zaznaczone są też kwestie dostaw skroplonego gazu, które Polska przyjmuje od amerykańskich firm. Na koniec tekstu Trump podkreśla, że Stany Zjednoczone i Polska są bliskie porozumienia dotyczącego budowy elektrowni jądrowej. "Stany Zjednoczone i Polska są w trakcie osiągania dwustronnego cywilnego porozumienia nuklearnego, które umożliwi Polsce zdecydowane postępy w budowie dużych elektrowni jądrowych przy użyciu amerykańskiej technologii" - mówi tekst.