Już sporo ponad 6 tysięcy wypożyczeń rowerów MEVO w Trójmieście i okolicach. Wczoraj w 14 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot ruszył długo wyczekiwany system roweru miejskiego. Już na starcie razu spotkał się ze znacznym zainteresowaniem.

Rowery można wypożyczać od wczoraj, a rejestrować się w systemie można było się już od 14 marca. W tym czasie dołączyło do niego już ponad 17 tysięcy użytkowników. W ocenie urzędników to bardzo dużo. Samych wypożyczeń roweru - w niespełna dobę od uruchomienia systemu - było ponad 6 tysięcy. To może robić wrażenie, bo w systemie dostępnych jest na razie jedynie nieco ponad 1200 rowerów

Z tego wynika, że około 5-6 razy średnio jeden rower był wypożyczany. Są to naprawdę dobre wyniki. Oczekujemy, że mieszkańcy będą jeszcze chętniej korzystali. Mamy nadzieję, że jeśli wykonawca zauważy to zainteresowanie, to pomoże to we wdrożeniu całego systemu. Wiemy, że prace już trwają nad wdrożeniem drugiego etapu - mówi Dominik Makurat z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Docelowo system Mevo ma liczyć 4080 rowerów dostępnych w 14 gminach Obszaru Metropolitalnego, które przystąpiły do systemu roweru metropolitalnego. Oprócz Trójmiasta system działa także w Kartuzach, Pucku, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Redzie, Rumi, Władysławowie i Żukowie. To największy i najbardziej nowoczesny system wypożyczania rowerów elektrycznych ze wspomaganiem w Europie.

Oczywiście są też pierwsze problemy. Ich skala - jak deklarują urzędnicy - nie jest duża. Tym najczęściej zgłaszanym przez użytkowników jest kłopot z odczytem danych GPS przez system MEVO. Zdarzają się przypadki, że wypożyczony rower zostaje zwrócony na specjalnej stacji, ale system odnotowuje zwrot poza jej obszarem. W takim przypadku naliczana jest kara w wysokości 3 złotych. Prosimy użytkowników o zgłaszanie wszelkich problemów do Biura Obsługi Klienta Mevo. Za każdy taki sygnał dziękujemy, każdy będzie indywidualnie rozpatrywany. Będziemy na nie reagowali, żeby wszelkie błędy eliminować, żeby było ich jak najmniej - mówi Makurat.

Najprostszą formą korzystania z systemu jest ściągnięcie na telefon aplikacji Mevo, założenie konta i wykupienie abonamentu. Wszelkie szczegóły znaleźć można na TEJ STRONIE.

Co ważne, przy starcie systemu, pomyślano także o tych osobach, które nie mają smartfonów. Z systemu można bowiem korzystać używając dowolnej karty zbliżeniowej. Dużo osób posiada między innymi karty miejskie, karty mieszkańca, legitymacje studenckie albo po prostu kary płatnicze. Możemy taką kartę dodać do swojego konta użytkownika, a potem odblokowywać rower właśnie za pomocą karty - mówi Makurat. Z karty płatniczej w takim przypadku nie schodzą środki. Jest ona jedynie identyfikatorem danego konta.

Innym sposobem jest odblokowywanie roweru przez zwykły telefon. Trzeba jednak mieć założone konto w systemie Mevo. Osoby starsze mogą poprosić kogoś z rodziny o pomoc w tej sprawie. Poprosić można także urzędników. Pierwszy krok, który należy wykonać to jest ta rejestracja. Jeśli ktoś nie ma komputera czy dostępu do internetu, to jestem pewny, że we wszystkich urzędach 14 samorządów, które przystąpiły do systemu albo u nas w siedzibie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot taką pomoc uzyska - przekonuje Makurat. Osoba zarejestrowana, która także uiści tak zwaną opłatę inicjalną, może wtedy - przez zwykły telefon komórkowy - połączyć się z Biurem Obsługi Klienta, podać numer roweru, który chce wypożyczyć i konsultant powinien odblokować rower. Jak przekonuje Dominik Makurat możliwe jest także zarejestrowanie się w systemie poprzez Biuro Obsługi Klienta i dokonywanie opłat za system Mevo przez zwykłe, tradycyjne przelewy bankowe lub pocztowe. 

Opracowanie: