​Dane GUS dotyczące spadku bezrobocia w Polsce do 8,1 proc. pokazują, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką - poinformowała premier Beata Szydło w firmie produkcyjnej Radmot w Woli Gutowskiej.

​Dane GUS dotyczące spadku bezrobocia w Polsce do 8,1 proc. pokazują, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką - poinformowała premier Beata Szydło w firmie produkcyjnej Radmot w Woli Gutowskiej.
Beata Szydło /Piotr Polak /PAP

GUS podał, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 8,1 proc. wobec 8,5 proc. w lutym.

Dzisiaj kolejna dobra informacja, bezrobocie w Polsce spadło do 8,1 punktu procentowego. To pokazuje, że jesteśmy dynamicznie rozwijającym się krajem, dynamicznie rozwijającą się gospodarką - powiedziała premier na konferencji w firmie Radmot w Woli Gutowskiej, która specjalizuje się w nowoczesnych technologiach obróbki metali.

Jej zdanie "dane, które każdego dnia w tej chwili ogłasza GUS potwierdzają, że Plan Odpowiedzialnego Rozwoju, który realizuje rząd Prawa i Sprawiedliwości - plan, który został przygotowany pod kierownictwem pana premiera Mateusza Morawieckiego, jest konsekwentnie realizowany przez wszystkie resorty, przynosi pozytywne efekty" - mówiła Szydło.

Dodała, że polska gospodarka "stawia sobie coraz wyższe cele".

Będziemy konsekwentnie ten program dalej kontynuować, ponieważ te dane ekonomiczne, które pokazują, że wzrastają pozytywne nastroje konsumenckie, wzrastają pozytywne nastroje przedsiębiorców, poprawiają się wszystkie wskaźniki dotyczące produkcji przemysłowej, dotyczące eksportu, dotyczące właśnie spadku bezrobocia - pokazują bardzo jasno, że plan gospodarczy, który realizujemy, jest planem idącym w dobrym kierunku - powiedziała szefowa rządu.

Ale nie byłoby sukcesów i tych dobrych danych, gdyby nie polscy przedsiębiorcy - zaznaczyła premier.

"Gospodarka plus staje się faktem"

Plan gospodarczy, który realizujemy konsekwentnie od ponad 1,5 roku ma założenia takie, żeby wszyscy Polacy, wszyscy obywatele, korzystali z rozwoju gospodarczego. Nie wybrane wąskie grupy, ale wszyscy - powiedziała szefowa rządu.

Premier podkreśliła, że plan gospodarczy rządu, określony m.in. w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, będzie "realizowany konsekwentnie".

Szydło przypomniała, że rząd m.in. obniżył podatek CIT dla mikroprzedsiębiorstw z 19 do 15 proc., wprowadzono też ułatwienia mające poprawić klimat i otoczenie biznesowe.

Oceniła, że połączenie programów gospodarczych z tymi socjalnymi, np. programem Rodzina 500 plus, przynosi pozytywne efekty. Zwróciła uwagę, że mimo iż ten program jest programem prorodzinnym i prodemograficznym, przyczynia się też do poprawy konsumpcji.

Gospodarka plus staje się faktem - zaznaczyła Szydło. 

Reforma edukacji ważna ze względu na rozwój gospodarczy

Premier odpowiadała także na pytania związane z kłopotami z wykwalifikowanymi pracownikami, które pogłębiają się wraz ze spadkiem bezrobocia.

Podkreślała, że realizowana obecnie reforma edukacji ma jeden cel, ważny przede wszystkim "ze względu na rozwój gospodarczy" - jest nim "odbudowa szkolnictwa zawodowego".

Powstaje tzw. szkoła branżowa, która ma mieć dwa priorytetowe zadania - po pierwsze przygotowywać młodych ludzi do zawodu, tak by mogli realizować swoje marzenia, kariery i ambicje, by zdobywali wykształcenie, które da im potem możliwość zatrudnienia w polskich firmach - mówiła szefowa rządu.

Drugi cel to jest współpraca z biznesem, po to, by przedsiębiorcy, którzy poszukują wykwalifikowanych pracowników, mogli we współpracy korzystać z tego, że będą przygotowywani młodzi ludzie, którzy będą potem zatrudniani w ich firmach - dodała.

Szydło zwróciła też uwagę, że na łączeniu nauki i biznesu koncentruje się też w swoim resorcie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

(az)