Dwóch Polaków mieszkających na stałe w USA odpowie za nakłanianie znajomego do oblania żrącym kwasem m.in. byłych żon obu mężczyzn. Powodem miały być pieniądze. Do sądu w Stalowej Woli na Podkarpaciu trafił akt oskarżenia w tej sprawie.

Oskarżeni to 50-letni Franciszek S. i jego brat, 39-letni Bogusław S - powiedział Adam Cierpiatka z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, która prowadziła śledztwo w tej sprawie. Obaj mężczyźni "usługę" usiłowali zlecić telefonicznie. Franciszek S. chciał, aby znajomy za 5 tys. dolarów oblał żrącym kwasem jego byłą żonę i córkę. Mężczyzna chciał w ten sposób zemścić się na kobiecie za to, że żądała od niego uregulowania zaległych alimentów.

Z kolei Bogusław S. chciał, aby ten sam znajomy oblał żrącym kwasem jego byłą żonę, a także jej matkę i babkę. W tym wypadku miała to być zemsta za to, że żona po rozwodzie domagała się podziału majątku. Za "usługę" mężczyzna oferował 6 tys. dolarów. Zamiarem obu oskarżonych było spowodowanie u pokrzywdzonych ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci ciężkiego kalectwa albo istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała - dodaje prokurator Cierpiatka.

Starszy z mężczyzn odpowie również za niepłacenie alimentów a młodszy - za grożenie swojej byłej żonie gwałtem i pobiciem. Mężczyźni nie przyznają się do winy. Grozi im do 10 lat więzienia.

Sprawa wyszła na jaw dzięki mężczyźnie, który nakłaniany był do oblania kwasem kobiet.