Szpital dziecięcy w Olsztynie otwiera poradnię medycyny podróży. Ma pomóc wszystkim, którzy wybierają się na wakacyjny wyjazd do egzotycznego kraju i chcieliby wiedzieć, jak ustrzec się przed chorobami. Już można się zapisywać, porady będą udzielane od 1 sierpnia.

Ostatnio mieliśmy coraz więcej pytań dotyczących egzotycznych wyjazdów - mówi naszemu dziennikarzowi dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek. Ludzie dzwonili albo przychodzili do naszych lekarzy i pytali, czy mogą z dzieckiem lecieć samolotem, czy na miejscu będą mogli kąpać niemowlę w tamtejszej wodzie, na co mają się szczepić - wyjaśnia. Dlatego też - przyznaje - powstaje nowa poradnia. Ma się skupić przede wszystkim na poradach przed wyjazdem, ale oczywiście jeśli ktoś po powrocie z wypoczynku zauważy jakieś niepokojące objawy i nie będzie wiedział, gdzie pójść, również uzyska tam pomoc.

Poradnię będzie prowadziła dr Anna Zdanowska, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu dziecięcym i specjalistka medycyny podróży. Na razie na szczęście nie mieliśmy przypadków tropikalnych chorób zakaźnych, ale lepiej dmuchać na zimne - mówi. Bardzo boimy się malarii, więc w tej poradni będziemy uczulać, jak uniknąć zakażenia. Będziemy mówili o wszystkim, o czym należy pamiętać, jadąc do danego kraju - na co warto się zaszczepić, co włożyć do podręcznej apteczki, jaką wodę pić i gdzie się stołować - wyjaśnia.

Poradnia przyjmować będzie nie tylko na dzieci, ale i ich rodziców. Lekarze przypominają - jeśli wybieramy się na egzotyczną wycieczkę, sprawami medycznymi warto zainteresować się przynajmniej 3 tygodnie przed wyjazdem. Dzięki temu będziemy mieli czas na odpowiednie przygotowanie - w tym np. na konieczne szczepienia.