W najbliższą niedzielę rano rozpocznie się operacja usunięcia bomby znalezionej w centrum Szczecina. Niewybuch z czasów wojny leży na Łasztowni, na terenie Portu Rybackiego "Gryf". Promień rażenia przekracza kilometr i konieczna będzie ewakuacja kilkuset mieszkańców szczecińskiej starówki oraz zamknięcie dla aut m.in. trasy zamkowej i Mostu Długiego.

Ewakuacja rozpocznie się w niedzielę o 5 rano, obejmie prawie 30 adresów przy ulicach Kłodnej, Panieńskiej, Środowej, Kurzej Stopce, Małej Odrzańskiej, Wielkiej Odrzańskiej i Osiek.

W ciągu najbliższych dni, wszystkie mieszkania w tym obszarze odwiedzą strażnicy miejscy. Poinformują o ewakuacji, zostawią mapki, poproszą o przestrzeganie zaleceń. O 5:00 ewakuowane osoby odbiorą z ulicy Panieńskiej podstawione autobusy, które przewiozą mieszkańców starówki do Szczecińskiego Domu Sportu na ul. Wąską. Tam będzie można przeczekać akcję saperów. Ta ruszy dopiero po zakończeniu ewakuacji.

Liczymy na to, że do godziny 5:30, najpóźniej 6:00 mieszkańcy tych ulic znajdą już miejsce w autobusach i zostaną przewiezieni w bezpieczne miejsce - mówi Mirosław Pieczykolan z Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Utrudnienia w komunikacji

Na czas pracy saperów zamknięte zostaną ulice znajdujące się w rejonie rażenia bomby. Nie będzie można przejechać m.in. Trasą Zamkową, Mostem Długim czy ul. Jana z Kolna. Na razie nie wiadomo jeszcze, o której nastąpi zamknięcie, ma ono następować dynamicznie, w zależności od postępu prac.

Akcja oznacza też zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Ruch tramwajów i autobusów o poranku zostanie wstrzymany. Przeprawić się z lewego na prawy brzeg Odry będzie można jedynie przez Podjuchy i ul. Krygiera.

Te utrudnienia nie potrwają długo, sztab kryzysowy szacuje, że około 9 bomba ma być już w drodze na poligon.

Znaleziony niewybuch to niemiecka bomba lotnicza SC250, ma ponad 1,5 metra długości, może zawierać 130 kg materiału wybuchowego. Saperzy zdetonują ją na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Opracowanie: