Synoptycy IMGW ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują dziś w województwach opolskim i lubelskim. Na Lubelszczyźnie mogą pojawić się burze. W rzekach województw małopolskiego i śląskiego może niebezpiecznie wzrosnąć poziom wody.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują dziś w województwach opolskim i lubelskim.

Na Opolszczyźnie może spaść nawet do 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, miejscami około 50 mm - ostrzega Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu.

Na Lubelszczyźnie również można spodziewać się intensywnych opadów - lokalnie do 45 litrów deszczu na metr kwadratowy. Synoptycy ostrzegają też przed burzami, które mogą pojawić się nad regionem w czwartek. W czwartek po południu oraz w nocy z czwartku na piątek w trakcie opadów deszczu będą występować również burze z porywami wiatru do 70 km/h - informuje Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie.

Wysoki poziom wód w rzekach w Małopolsce i Śląskiem

Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące województw śląskiego i małopolskiego. Poziom wód w rzekach może lokalnie przekroczyć stan ostrzegawczy, a miejscami nawet alarmowy.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa (małopolskiego - przyp.red.), spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (zwłaszcza w południowej części województwa). Na Białce w Trybszu spodziewany jest wzrost poziomu wody powyżej stanu ostrzegawczego z możliwością przekroczenia stanu alarmowego - ostrzega w komunikacie Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie.

W województwie śląskim ostrzeżenia synoptyków dotyczą zlewni Małej Wisły, Brynicy, Przemszy i Soły. Spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - ostrzega IMGW.