W Olsztynie rozpoczęła się Kortowiada, czyli juwenalia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Tysiące barwnie ubranych studentów bierze udział w paradzie z centrum do studenckiego Kortowa.

W tym roku parada wystartowała z Placu Solidarności w centrum Olsztyna. Studenci ustawieni są wydziałami. O kolejności decydowało miejsce w Lidze Wydziałów, konkurencji wymyślonej przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego. Pod ratuszem prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przekazał przewodniczącemu samorządu studenckiego klucze do miasta. Przed studentami jeszcze długa droga, ulicami przejdą do oddalonego o kilka kilometrów Kortowa. Barwny korowód studentów jest tak długi, że rozciągnął się od ratusza, po Plac Solidarności. To dwa kilometry.

Co jest najważniejsze w czasie parady? Musi być przebranie, im bardziej oryginalne tym lepiej - powiedział naszemu reporterowi Andrzej, student Wydziału Biologicznego, który przebrał się za osę. My jesteśmy przebrane za żołnierzy. W tym roku mamy licencjat, więc jest to idealne przebranie dla obrońców - mówiły studentki Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na paradzie wydziałów pojawił się również Superman. Wiem, że jest też Batman i Spiderman, więc będzie na pewno bezpiecznie. Razem damy so bie radę! - stwierdził.

Kortowiada, czyli juwenalia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego swoją nazwę wzięły od olsztyńskiej dzielnicy Korotowo. To tu znajduje się jeden z najpiękniejszych kampusów w Polsce. Na czterodniowe święto studentów składają się koncerty największych gwiazd polskiej sceny muzycznej. Podczas tegorocznej, 55. Kortowiady wystąpią między innymi: Strachy na Lachy, Mesajah, Hunter, Patrycja Markowska, Luxtorpeda, Dope D.O.D czy Enej.

Olsztyńskie Juwenalia to jednak nie tylko wieczorne koncerty. W ciągu dnia studenci biorą udział w boju wydziałów, biciu rekordu Guinessa czy meczu błotnym. Bezsprzeczną atrakcją, szczególnie dla męskiej części żaków, są wybory Miss Wenus, czyli najpiękniejszej studentki na UWM.

Oficjalny hymn Kortowiady skomponował zespół Enej:

(mpw)