Stosunki między Polską i Rosją rozwijają się intensywnie - podkreślił w Warszawie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim. Dodał, że przyczynia się do tego m.in. wzajemna chęć współpracy.

Z obu stron - polskiej i rosyjskiej - jest chęć całkowitego uzdrowienia wzajemnych relacji i wykorzystania ogromnego potencjału - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, który przebywa z wizytą w Polsce.

Te stosunki obecnie rozwijają się bardzo intensywnie. Zawdzięczamy to nie tylko tej strasznej tragedii, która się wydarzyła i w jakiś sposób połączyła nasze narody, ale uważam, że przyczyna jest głębsza - zaznaczył szef rosyjskiej dyplomacji. Jak mówił, są to głębsze powiązania i wzajemna chęć Polaków i Rosjan do współpracy i do tego, by żyć w normalnych stosunkach budując głębokie relacje międzyludzkie. Ławrow przypomniał, że już wcześniej z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim umówili się, że będą dążyć do ożywienia mechanizmów współpracy dwustronnej.

Te uzgodnienia skutecznie realizujemy. Wznowiliśmy prace Komitetu ds. Strategii i Stosunków Polsko-Rosyjskich - mówił. Dodał, że w czwartek uzgodnili, że kolejne posiedzenie komitetu odbędzie się w październiku.

Podkreślił, że na "bardzo dobre słowa" zasługuje praca komisji ds. trudnych pod kierownictwem Adama Rotfelda i Anatolija Torkunowa. Dzisiaj potwierdziliśmy, że bardzo wysoko oceniamy wyniki prac tej komisji - powiedział Ławrow.

Rosyjski minister zaznaczył też, że w pierwszym półroczu tego roku polsko-rosyjska wymiana handlowa sięgnęła prawie 10 miliardów dolarów, co jest wynikiem wyższym niż w roku ubiegłym, szczególnie dobrym w świetle kryzysu finansowego.

Ławrow podkreślał też aktywność polsko-rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego, a także Forum Regionów. Poinformował też, że trwają prace nad ustaleniem terminu wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce.

Ławrow poinformował, że jego dzisiejsze rozmowy dotyczyły m.in. współpracy na linii Rosja-Unia Europejska oraz na linii Rosja-NATO. Bardzo doceniamy konstruktywne podejście władz polskich do działań na rzecz współpracy w ramach Rosja-NATO, takiej współpracy, która pozwoliłaby przezwyciężyć linię podziałów, które pozostały jeszcze z czasów zimnej wojny -

Sikorski: cieszą nas prace nad odtajnieniem dokumentów katyńskich

Polska zgadza się z Rosją, że pojednanie między naszymi narodami powinno się odbywać na bazie prawdy, dlatego cieszy nas kontynuacja prac nad odtajnieniem dokumentów katyńskich - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Wyraził też zadowolenie z powodu spodziewanej wizyty w Polsce prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Bardzo się też cieszymy na wizytę prezydenta Rosji w Polsce i przygotowujemy pakiet porozumień, które, mam nadzieję, podpiszemy w obecności prezydentów - zaznaczył.