Umowa społeczna dotycząca stopniowej likwidacji górnictwa - jest gotowa. Związkowcy i przedstawiciele rządu uzgodnili jej treść podczas kolejnych rozmów, które dziś toczyły się w systemie mieszanym. Część uczestników zebrała się w śląskim urzędzie wojewódzkim, a część pracowała zdalnie.

Dziś uzgodniono kwestię indeksacji wynagrodzeń górników w najbliższych latach. To był ostatni punkt sporny między związkowcami i rządem w sprawie stopniowej likwidacji branży do 2049 roku

Wcześniej - podczas rozmów, które toczyły się przez kilka miesięcy - uzgodniono m.in. także pakiet socjalny dla górników odchodzących z kopalń. 

Dominik Kolorz - szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności - ocenił, że umowa społeczna jest dobra, choć dotyczy trudnych decyzji.

Jednak jakby nie patrzeć zdecydowaliśmy i skonkretyzujemy to w środę i w późniejszym terminie poprzez ostateczne podpisanie (umowy - przyp. red.) na likwidację jednej z najważniejszych branż w Polsce - mówi Kolorz, według którego w szybko zmieniającym się współczesnym świecie dziś nie da się z całą pewnością przewidzieć, czy np. za 10 lat nie będzie odwrotnego trendu w kwestiach węglowych, a nowoczesne technologie pozwolą na niskoemisyjne korzystanie z węgla.

Parafowanie umowy zaplanowano na najbliższą środę.

Opracowanie: