W Brukseli rozważana jest opcja wydzielenia osobnej teki dla komisarza, który zajmowałby się europejską obroną i zarządzał miliardami euro na projekty z dziedziny obrony w nowej Komisji Ursuli von der Leyen. Jak nieoficjalnie dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginion, to stanowisko przypadnie raczej francuskiej minister obrony Florence Parly, a nie Krzysztofowi Szczerskiemu.

W związku z nową polityką obronną Unii Europejskiej w Brukseli rozważana jest opcja wydzielenia osobnej teki dla komisarza, który zajmowałby się europejską obroną i zarządzał miliardami euro na projekty z dziedziny obrony w nowej Komisji Ursuli von der Leyen.

Pomysł ten ma także wielu przeciwników np. wśród Zielonych, którzy bardzo urośli w siłę i już zapowiedzieli, że będą ten projekt blokować.

Ostatnio nieoficjalnie mówi się raczej o stworzeniu silnej teki komisarza ds. przemysłu, który miałby w swoich rękach także przemysł obronny, a w szczególności zarządzałby europejskim funduszem obronnym (w nowej perspektywie budżetowej ma wynosić 13 mld euro). Z informacji dziennikarki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginion wynika, że taką teką mógłby być zainteresowany Krzysztof Szczerski - desygnowany na polskiego komisarza. To stanowisko odpowiadałoby jego profilowi. 

Jednak w brukselskich kuluarach mówi się też o kandydatce z Francji, obecnej minister obrony Florence Parly. Francja jest zainteresowana wzmacnianiem europejskiej obronności, podczas gdy Polska postrzegana jest jako kraj, który bardziej stawia na Sojusz Północnoatlantycki.