Nowe wózki do sprzedaży obwarzanków wyjechały na ulice Krakowa. Na razie to tylko testy. Jury konkursowe miało wątpliwości, który projekt powinien zwyciężyć. Ustalono więc, że dwa najlepsze prototypy wózków wyjadą na ulice miasta, ocenią je zarówno sprzedający jak i mieszkańcy oraz turyści. Wygra... lepszy!


W obrębie Parku Kulturowego "Stare Miasto" jest obecnie 30 ruchomych stoisk, z których sprzedawane są obwarzanki i 19 z pamiątkami. Ich wygląd nie zmienił się od kilkunastu lat. W maju rozstrzygnięty został ogłoszony przez miasto konkurs na projekt nowych wózków-stoisk. Wpłynęło na niego 36 projektów. Pierwszej nagrody komisja nie przyznała.

Miasto zamówiło wykonanie prototypów według dwóch projektów, które zajęły drugie miejsce. Po przetestowaniu ma być wybrany lepszy z nich.

Chcemy, by w Parku Kulturowym znalazły się wózki nawiązujące do przestrzeni miejskiej i architektury naszego, pięknego Starego Miasta - mówi Magdalena Doksa-Tverberg z krakowskiego magistratu.

Testowanie nowych wózków potrwa do końca lutego. Być może po zebraniu uwag od kupców model stoisk zostanie znacząco zmodyfikowany.

Wymianę stoisk, na początek tylko na terenie Parku Kulturowego, miasto chciałoby przeprowadzić wiosną. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile ostatecznie będą kosztowały wózki i jak będzie finansowana ich produkcja.