Czy lubisz swoją pracę? Jak długo pracujesz? Czy jesteśmy pracowitym narodem? Takie pytania zdaliśmy Polakom przy okazji Święta Pracy. Z ankiety Instytutu Badań Opinii RMF okazuje się na przykład, że zdecydowana większość z nas, bo aż 74 proc. lubi swoją pracę, a prawie 40 proc. z nich dodaje nawet, że bardzo. Narzekających jest niewielu - zaledwie 6 procent.

Czy jesteśmy aż tak bardzo zapracowani, jak zwykliśmy o tym mówić? Z badań Instytutu Badań Opinii RMF wynika, że 9 proc. osób poświęca na pracę od 1 do 6 godzin dziennie. O wiele więcej (21 proc.) chciałoby właśnie takich godzin pracy. Nieco ponad połowa pracujących osób (56 proc.) poświęca na pracę od 7 do 9 godzin dziennie. I taką właśnie liczbę godzin pracy wymarzyło sobie 69 proc. Polaków.

32 proc. osób spędza w pracy od 10 do 12 godzin dziennie. Taka długość czasu pracy cieszy się znacznie mniejszym powodzeniem - tylko 9 proc. osób chciałoby tyle pracować. Sporadycznie zdarzały się także deklaracje pracy ponad 12 godzin dziennie (3 proc.). Takie długie godziny nie przypadły Polakom do gustu - tylko 1 proc. osób chciałoby tyle pracować.

Czy lubimy swoją pracę? Okazuje się, że tak - 74 proc. z nas lubi swoją pracę, w tym 39 proc. twierdzi, że lubi ją nawet bardzo. Wydawałoby się, że w narzekaniu jesteśmy silni, tymczasem narzekających na pracę jest bardzo mało (6 proc.), a tych bardzo narzekających jeszcze mniej - tylko 2 proc.

Skoro generalnie lubimy swoją pracę, to czy jesteśmy także pracowici? Na tak postawione pytanie 84 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie, w tym zdecydowanie pewnych naszej pracowitości było 19 proc. osób. Mniej wiary w pracowitość rodaków wykazało 14 proc. badanych, ale co cieszy - bardzo niewielu zadeklarowało całkowity brak wiary w występowanie u nas tej cechy (2 proc.).

Skoro jesteśmy tak bardzo pracowici, to powinniśmy także odpowiednio często wypoczywać. Okazuje się, że dzieje się tak przynajmniej w deklaracjach. 30 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że stara się wypoczywać raz na tydzień. Nieco rzadziej, bo kilka razy w tygodniu próbuje wypoczywać 23 proc. osób, a wypoczynek codzienny deklaruje 10 proc.. Generalnie rzecz biorąc 63 proc. z nas stara się wypoczywać przynajmniej raz w tygodniu.

Raz w miesiącu i rzadziej wypoczywa nieco mniej niż jedna trzecia Polaków (29 proc.). A tylko nieliczni deklarują, że w ogóle nie wypoczywają (2 proc.).

Świętowanie 1 maja

Instytut Badań Opinii RMF poprosił także Polaków o podzielenie się z nami opinią na temat świętowania. Zapytaliśmy m.in., czy w dzisiaj powinno uroczyście obchodzić 1 maja - Święto Pracy.

Co ciekawe, podobnie jak dwa lata temu za uroczystym obchodzeniem 1 maja zdecydowanie opowiedziało się 18 proc. respondentów. Nieco mniej osób wybrało w tym roku odpowiedź raczej tak (31 proc. badanych), co oznacza nieznaczny spadek liczby osób deklarujących pozytywny stosunek do tego święta. Nie zmieniła się natomiast liczba osób krytycznie nastawionych do 1 maja. W tym roku było ich 37 proc., dwa lata temu tylko 2 proc. mniej.