Komitet Polityczny PiS zdecydował o wykluczeniu z partii przedstawicieli klubu Solidarna Polska - powiedział Adam Hofman. W piątek wejdzie w życie uchwała w tej sprawie.

Jeśli ktoś z posłów do piątku złoży pismo u marszałka Sejmu, że przystępuje do klubu PiS, to jego uchwała nie będzie obejmowała - dodał rzecznik PiS.

W klubie Solidarna Polska zasiadają dotychczasowi członkowie PiS: Jacek Bogucki, Andrzej Dera, Patryk Jaki, Mieczysław Golba, Beata Kempa, Arkadiusz Mularczyk, Jerzy Rębek, Józef Rojek, Andrzej Romanek, Edward Siarka, Piotr Szeliga, Tadeusz Woźniak, Marzena Wróbel, Jan Ziobro, Jarosław Żaczek oraz Maciej Klima (senator). Wejście do klubu zapowiedział też członek PiS - Andrzej Dąbrowski, który ma objąć mandat poselski. Mariusz Jędrysek, który jest członkiem Solidarnej Polski, nie należy do PiS.

W tej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak budowa nowoczesnej formacji centro-prawicowej - mówi szef klubu Solidarna Polska Arkadiusz Mularczyk. Uważam, że z PiS-u został usunięty "prawdziwy PiS", sól PiS-u, w partii został aparat partyjny, który w mojej ocenie popełnił błąd. Ta decyzja nie daje nam alternatywy, znów nikt z nami nie rozmawiał, nikt nie zaprosił nas na spotkanie, nie wysłuchał - podkreśla Mularczyk.

W ubiegły poniedziałek politycy utworzyli w własny klub parlamentarny. Zapowiedzieli, że rozwiążą go, jeśli kierownictwo PiS cofnie decyzje o wykluczeniu z szeregów partii europosłów: Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego.