Od 20 do 100 złotych będzie wynosić mandat za brak elementów odblaskowych u pieszych, poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Komenda Główna Policji skierowała do MSW projekt ujęcia tego wykroczenia w taryfikatorze - to wynik interwencji RMF FM. Dziś funkcjonariusze mogą za brak odblasków nakładać mandaty w wysokości nawet 500 zł, właśnie dlatego, że wykroczenie nie jest ujęte w taryfikatorze.

Nasz dziennikarz Tomasz Skory interweniował w tej sprawie już w listopadzie. Wtedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało Komendzie Głównej Policji - w ciągu miesiąca - uregulowanie wysokości mandatów za brak odblasków u pieszych. Policja miała czas do 5 grudnia.

Teraz projekt ujęcia wykroczenia, jakim jest brak odblasków u pieszego, w taryfikatorze, trafi do MSW.

Do tej pory policjanci mieli dowolność w kwestii nakładania mandatów. Wynosiły one nawet 500 złotych. Policjanci mogli też wnioskować do sądu o grzywny - nawet 3 tysięcy złotych.

Intencją ustawy wprowadzającej nakaz noszenia odblasków wcale jednak nie miało być ściąganie mandatów. Chodziło o ograniczenie liczby ofiar wypadków, edukację pieszych i stopniowe dochodzenie do stosowania sankcji.

(abs)