Krakowski pomnik Adama Mickiewicza „sklonowany”. Jego kopia stanęła na rynku we Wrocławiu. Postument wieszcza mieszkańcy dolnośląskiej stolicy mogą podziwiać przez trzy najbliższe dni. To część akcji „Artyści na cokoły” przygotowanej przez krakowski Teatr Groteska.

Odsłonięciem pomnika we Wrocławiu, Europejskiej Stolicy Kultury 2016, Teatr Groteska inauguruje ogólnopolską akcję będącą rotacyjną galerią pomników "Artyści na cokoły". Po Wrocławiu "Adaś" pojedzie do kolejnych polskich miast, m.in. Katowic i Warszawy.

Happening rozpoczyna kampanię informacyjną 4. edycji Międzynarodowego Teatralnego Festiwalu Formy MATERIA PRIMA, który odbędzie się w dniach 18-25 lutego 2017 roku w Krakowie.

Chcemy zwrócić uwagę na coś takiego, jak sztuka wysoka. Nie tylko my zauważamy, że jest ona wypierana z naszej świadomości. Sens istnienia autorytetów. Chcemy takim działaniem wyrwać nas wszystkich z potocznej codzienności. Chcemy przypomnieć, że są takie osoby, jak Adam Mickiewicz i inni wspaniali artyści, którzy budują naszą świadomość, społeczeństwo. Namawiamy do plebiscytu. Chcemy dowiedzieć się kto tak naprawdę jest najważniejszy. Chcemy wyłonić pięciu najważniejszych artystów - mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

Mieszkańcy Wrocławia z zaciekawieniem przyglądają się całej akcji. Chętnie korzystają z okazji, by zrobić sobie zdjęcie z pomnikiem Mickiewicza. Przyznają jednak, że nie chcą, by został on na stałe we Wrocławiu.

(mn)