Sąd w Sochaczewie rozpoczął rozpatrywanie dwóch wniosków o tymczasowy areszt dla dyrektorki i głównej księgowej domu pomocy społecznej w Młodzieszynie na Mazowszu. W placówce zatrzymano 5 osób podejrzewanych o oszustwa - także na szkodę pensjonariuszy.

Tylko czterem osobom postawiono zarzuty. To poświadczenie nieprawdy w dokumentach przy przydzielaniu nagród pieniężnych w ośrodku. Personel odbierał niższe nagrody, niż zapisano w dokumentach.

Do tej pory przesłuchano już kilkunastu świadków. Były rewizje w mieszkaniach podejrzanych. Zabezpieczono m.in. dokumentację finansową, a także przedmioty kupowane za pieniądze ośrodka.

Teraz śledczy pracują nad udowodnieniem oszustw na pacjentach. Nasz dziennikarz dowiedział się, że na przykład za pieniądze podopiecznych szefostwo kupowało sobie markowe ubrania. Przy zakupie leków dla pensjonariuszy pobierano od nich dwukrotnie więcej pieniędzy, niż w rzeczywistości było trzeba.

Jak dotąd prokuratorzy ustalili, że kwota tych oszustw to co najmniej 200 tysięcy złotych. Proceder miał się rozpocząć w 2011 roku.

W zeznaniach świadków pojawił się także właśnie wątek znęcania się nad pensjonariuszami.

(mpw)