"Ewidentny skandal" - tak były marszałek Sejmu Maciej Płażyński określił to, co stało się wczoraj na Wiejskiej. Z powodu "niedyspozycji" - czyli domniemanego upojenia alkoholowego posła sprawozdawcy Komisji Regulaminowej - Witolda Firaka z SLD Sejm nie zajął się wczoraj sprawą uchylenia immunitetu Andrzeja Leppera. Poseł Firak został już usunięty z klubu parlamentarnego SLD.

Co poseł Firak powinien w tej sytuacji zrobić? "Powinien zrezygnować oczywiście z przewodniczenia Komisji a reszta to już chyba nie od niego zależy, bo zależy i od władz klubu i od Komisji Etyki. Ale oczywiście mandatu nie straci, tak jak mówił marszałek Borowski. Nie jest to sprawa związana wprost z mandatem. Można powiedzieć, że niech wyborcy lepiej wybierają. Tu poza słowami, że to ewidentny skandal trudno coś znaleźć" – powiedział w Faktach Maciej Płażyński. Bogdan Rymanowski zapytał posła SLD Wacława Martyniuka, czy poseł Firak zostanie wyrzucony z klubu SLD: "Zgodnie ze wszystkimi regułami, które są przyjęte u nas w klubie, ja jako odpowiedzialny za dyscyplinę, jako sekretarz klubu występuję z wniosek o usunięcie pana posła Firaka z klubu parlamentarnego SLD. To co pan poseł Firak zrobił jest to – tak jak pan marszałek powiedział – skandal i my absolutnie nie mamy zamiaru tego typu rzeczy tolerować" – odpowiedział poseł Martyniuk.

Jak reagować na takie sytuacje, jak wczorajsza okupacja mównicy sejmowej przez posłów Samoobrony? Były marszałek Sejmu Maciej Płażyński jest zdania, że marszałek Marek Borowski nie musiał negocjować z Andrzejem Lepperem i jego ludźmi: "Trzeba w pewnym momencie twardo postawić tamę takiemu wymuszaniu. Należało przerwać posiedzenie":

Według Wacława Martyniuka, Borowski zareagował prawidłowo, namawiając posłów Samoobrony do zejścia z mównicy:

Sprawa uchylenia immunitetu Andrzeja Leppera, która wywołała wczoraj tyle emocji, ma dziś ponownie stanąć na sejmowym forum. Komisja Regulaminowa zdecydowała rano, że sprawozdawcą w tej sprawie będzie Danuta Ciborowska z SLD. Zastąpi ona, wyrzuconego z klubu parlamentarnego posła SLD, Witolda Firaka na stanowisku przewodniczącego Komisji.

foto Marcin Wójcicki RMF Warszawa

09:15