O siedmiu nawykach sumiennych osób, które osiągają sukcesy czytamy na stronie sciencefocus.com. Ta siódemka cech została zidentyfikowana przez psychologów. Włącz je do swojego życia i zobacz, co się stanie. - namawia autor artykułu profesor Richard Wiseman.

1. Grunt to dobra organizacja i umiłowanie porządku.

W swoim miejscu pracy wyrzuć stosy papierów, włóż długopisy i ołówki do oznaczonej szuflady i pozbądź się kubków do połowy wypełnionych kawą. Poświęć pięć minut każdego ranka, aby zaplanować dzień z wyprzedzeniem i wyczyścić biurko po zakończeniu pracy każdego wieczoru.

Wprowadź do swojego życia zwyczaj zapisywania ważnych informacji. Biznesmen Richard Branson zawsze nosi ze sobą notes, prezenterka Oprah Winfrey przez prawie całe życie prowadziła odręczne zapiski, a reżyser George Lucas regularnie notuje swoje pomysły w zeszycie.

2. O połowę skracaj czas na wykonanie zadania.

W 1955 r. brytyjski historyk i autor Cyril Northcote Parkinson postawił tezę, że "praca rozszerza się, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie". W uproszczeniu mówiąc, mamy tendencję do rozciągania roboty, aby dopasować jej ukończenie do wyznaczonej daty.   

Sumienni ludzie rozumieją więc, że krótsze terminy mogą zachęcić ich do znalezienia innowacyjnych sposobów, do usprawnienia zadań, aby nie marnować czasu.

Zdecyduj, jak długo powinno trwać zadanie, a następnie daj sobie na jego wykonanie połowę tego czasu. Zaplanowałeś coś na godzinę? Przytnij do 30 minut. Czy przez trzy dni masz napisać zadanie? Celuj w dwa dni.

Nie zawsze uda ci się faktycznie skończyć wcześniej, ale pozwoli to na większą koncentrację, a więc i efektywność.

3. Przychodź zawsze 10 minut wcześniej.

Sumienni ludzie są punktualni . Nie przegapiają spotkań, nie odwołują ich w ostatniej chwili i się nie spóźniają. Jednym z powodów jest to, że mają zwyczaj noszenia zegarka, a takie osoby przeważnie będą wszędzie na czas. Ponadto sprawniej oceniają, jak czas jest im potrzebny na to, aby gdzieś się dostać.

Kilka lat temu psycholog z Uniwersytetu stanu San Diego Jeff Conte zbadał sposób, w jaki dwie grupy wolontariuszy postrzegały czas . Członkowie jednej grupy byli skłonni do punktualności, podczas gdy reprezentanci drugiej byli wiecznie spóźnieni. Wszyscy wolontariusze zostali poproszeni o ocenę, jak długo trwa jedna minuta. Punktualni pojawili się w samą porę, podczas gdy spóźnialscy przyszli po  80 sekundach.

Kontrolerzy z NASA zajmujący się misją Apollo mawiają: "Spóźniasz się na spotkanie, jeśli nie jesteś 10 minut wcześniej."

4. Swoją żabę zjadaj rano.

Ludzie sumienni szczególnie chętnie stosują się do zaleceń Marka Twaina i za swoją przyjmują jego metaforę "żabiej diety". Znany pisarz powiedział kiedyś: "Jeśli twoim zadaniem jest zjeść żabę, najlepiej zrobić to rano. A jeśli masz zjeść dwie żaby, najlepiej najpierw zjedz tę większą."

Twain opisywał świetny sposób na zwiększenie produktywności. Jeśli jest coś, czego nie chcesz robić, wykonaj to od razu rano, ponieważ będziesz miał więcej energii, a to zapewni ci potem poczucie spełnienia i da napęd na resztę dnia.

Słowem : zacznij dzień od stawienia czoła ciężkim zadaniom. To co najmniej przyjemne zrób w pierwszej kolejności.

5. Nie zaciągaj nigdy nadmiernych zobowiązań

Jednym z najważniejszych powodów, dla których sumienni ludzie dotrzymują obietnic, jest to, że nie są to zobowiązania na wyrost.

 W 2008 r. Emily Pronin z Uniwersytetu Princeton poprosiła ochotników o zadeklarowanie, jak dużo mikstury o okropnym smaku z sosu sojowego i ketchupu będą w stanie przełknąć - jedni już teraz, a drudzy dopiero za dwa tygodnie. Pierwsi byli gotowi wypić tylko dwie łyżki stołowe, ale ci, którzy oszacowali, ile będą mogli skonsumować w przyszłości, podali, że aż pół szklanki.

To samo dzieje się w życiu codziennym. Wszyscy mamy tendencję do przeceniania swoich przyszłych możliwości, dlatego zgadzamy się na więcej, niż jesteśmy w stanie wykonać.

Jeśli chodzi o zobowiązanie się do czegoś w dalszej perspektywie, myśl jak osoba sumienna, zadając sobie pytanie: "Czy chcę to zrobić jutro?". Jeśli odpowiedź brzmi "nie", znajdź sposób grzecznego odrzucenia czyjejś prośby.

6. Naciskaj często przycisk "pauzy".

Niemożność przezwyciężenia potrzeby natychmiastowego zaspokojenia może prowadzić do złych nawyków, kłopotów finansowych, problemów zdrowotnych, braku produktywności i totalnego lenistwa. Sumienni ludzie potrafią unikać pokus.

Jeśli chodzi o pieniądze, nie kupują rzeczy kierując się kaprysem, nie przekraczają limitu kredytowego i płacą rachunki. Podobnie, jeśli chodzi o zdrowe odżywianie, nie ulegają własnemu łakomstwu i są w stanie unikać  kuszących słodyczy. Ze względu na wysoki poziom samokontroli łatwiej im nie dopuszczać do podobnych sytuacji.

Pokonywanie potrzeby natychmiastowego zaspokojenia często wymaga czasu. Kiedy masz pokusę, by działać pod wpływem jakiejś namiętności, zatrzymaj się na moment. Postaraj się stworzyć lukę w czasie pomiędzy chwilą pokusy a etapem działania.

Na przykład, jeśli masz ochotę kupić coś ot tak, zadaj sobie pytanie, czy naprawdę musisz dokonać tego zakupu. Nawet jeśli odpowiedź brzmi "tak", odejdź, napij się kawy i pomyśl o tym raz jeszcze.

7. Bądź uczciwy.

Kilka lat temu badacze z University of South Florida poprosili grupę studentów o wypełnienie testu osobowości. Przed napisaniem ankiety młodzi ludzie zostali poinformowani, że otrzymają nagrodę, której wysokość będzie uzależniona od długości czasu spędzonego w laboratorium. 

Eksperymentatorzy potajemnie zanotowali, ile czasu uczestnicy badania faktycznie poświęcili na ćwiczenia laboratoryjne i odkryli, że sumienni uczniowie byli o wiele bardziej szczerzy niż pozostali wolontariusze.

To poczucie uczciwości rozciąga się na codzienne życie. Sumienni ludzie rzadziej fałszują  karty czasu pracy, kradną materiały biurowe, kłamią, łamią zasady w grach i sporcie, pożyczają coś i nie zwracają, nie używają też cudzych rzeczy bez pytania. Mają silne poczucie sprawiedliwości, dlatego szczególnie często przepraszają za popełnione błędy i traktują innych z szacunkiem.

Ludzie sumienni są uczciwi, a w rezultacie inni im ufają i szanują ich. Bądź więc szczery i godny zaufania. Nigdy nie wolno wykorzystywać innych ani korzystać z niesprawiedliwości. - konkluduje profesor Richard Wiseman.

Opracowanie: