Sejm po godz. 9 wznowił obrady i zajmie się m.in. wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Za w tej sprawie zamierzają głosować Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna.

Dzisiejsze obrady toczą się w cieniu rozmów PiS o rekonstrukcji gabinetu i możliwej zmianie premiera.

Kandydatem Platformy na nowego szefa rządu jest lider partii Grzegorz Schetyna. On również ma uzasadniać w Sejmie wniosek o wotum nieufności.

Dzisiejsza debata obejmuje m.in. 5-minutowe oświadczenia przedstawicieli klubów. Z harmonogramu posiedzenia wynika, że z debatę zakończy głosowanie nad wnioskiem o godz. 11.

To już drugie podejście PO do odwołania rządu Szydło - poprzedni wniosek w tej sprawie Sejm odrzucił 7 kwietnia.

Beata Szydło w Telewizji Trwam odniosła się do argumentów, które znajdują się w uzasadnieniu wniosku. Odpowiadając na zarzut o braku reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada zapewniła, że polski rząd potępił i potępia wszelkie przejawy antysemityzmu i faszyzmu. Wszystko to, co godzi w normalne funkcjonowanie państwa, jest przez nas odrzucane- podkreśliła szefowa rządu. Oceniła też, że zarzut PO jest kłamstwem i manipulacją, która ma uderzyć w rząd. Jej zdaniem we wniosku PO nie ma żadnych konstruktywnych propozycji dla Polski.

(m)