Rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas Marszu Niepodległości - powiedział lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jeśli Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi w przyszłym tygodniu wniosek o konstruktywne wotum nieufności – zapowiedział.

Rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas Marszu Niepodległości - powiedział lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Jeśli Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi w przyszłym tygodniu wniosek o konstruktywne wotum nieufności – zapowiedział.
Grzegorz Schetyna /Bartłomiej Zborowski /PAP

Są odpowiedzialni za te zachowania. To rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenia dla mowy nienawiści, dla takich zachowań, dla agresji i wewnętrznej wojny, dla hołubienia bojówek, które z nacjonalistycznych haseł próbują tworzyć język polityczny - oświadczył na konferencji prasowej Schetyna odnosząc się do wydarzeń podczas sobotniego Marszu Niepodległości. To brak reakcji ze strony premier Szydło jest odpowiedzią na tę hańbę i wstyd, który widzieliśmy 11 listopada - dodał lider PO.

Dlatego żądam od premier Szydło podania się do dymisji, podania do dymisji całego rządu. Jeżeli nie nastąpi ten gest, symboliczny i honorowy, to w przyszłym tygodniu zgłosimy wniosek o konstruktywne wotum nieufności i odwołanie tego rządu - mówił lider PO.

Schetyna poinformował, że rozmawiał już w tej sprawie z liderami PSL i Nowoczesnej. Ten wniosek uzasadnimy i podpiszemy razem i wspólnie wystąpimy o odwołanie tego rządu - oświadczył.

Petru: Rozmowy z PO o konstruktywnym wotum nieufności jeszcze się nie rozpoczęły


Bierzemy pod uwagę symboliczne poparcie dla wniosku PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, ale rozmowy na ten temat nawet się jeszcze nie rozpoczęły - twierdzi z kolei Ryszard Petru z Nowoczesnej.

Pytany, czy zapowiedziany przez lidera PO wniosek był konsultowany z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi, Petru poinformował, że dostał "informację, że Grzegorz Schetyna taki wniosek zgłosi" oraz prośbę przewodniczącego PO o spotkanie w tej sprawie.

Ja z kolei zasugerowałem, że na tym spotkaniu musimy rozmawiać o tym, co jest najważniejsze w tym momencie, bo prawdziwy, realny cios, jaki możemy zadać PiS-owi, to stworzenie szerokiej koalicji - podkreślił. 

Tak naprawdę tam będzie dopiero prawdziwa możliwość przejęcia władzy od PiS-u - tłumaczy  - argumentował Ryszard Petru.

Oczywiście bierzemy pod uwagę symboliczne poparcie tego wniosku, natomiast rozmowy się nawet na ten temat jeszcze nie rozpoczęły - zaznaczył.

Mazurek: Obronimy rząd Szydło. Odrzucimy wniosek o wotum nieufności

Mazurek: Obrzydliwa konferencja Schetyny. Obronimy rząd Szydło

"Obronimy rząd premier Beaty Szydło; odrzucimy wniosek opozycji o konstruktywne wotum nieufności" - zapowiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Oceniła, że konferencja lidera PO Grzegorza Schetyny, na której zażądał dymisji szefowej rządu była "obrzydliwa i haniebna". czytaj więcej

Obronimy rząd premier Beaty Szydło; odrzucimy wniosek opozycji o konstruktywne wotum nieufności - zapowiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Oceniła, że konferencja lidera PO Grzegorza Schetyny, na której zażądał dymisji szefowej rządu była "obrzydliwa i haniebna".

Lider PO powiedział w czwartek, że rząd PiS jest odpowiedzialny za przyzwolenie dla mowy nienawiści podczas Marszu Niepodległości. Zapowiedział, że jeśli Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi w przyszłym tygodniu wniosek o konstruktywne wotum nieufności.

Używając słów Schetyny powiem, że ta konferencja była obrzydliwa i haniebna, niegodna polskiego polityka - podkreśliła Beata Mazurek.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) ocenił, że PO skompromitowała się głosowaniem "przeciwko Polsce" w Parlamencie Europejskim. Skala tej kompromitacji - mówił - "jest tak wielka, że naprawdę trudno jest to skomentować, trudno jest wyrazić przerażenie, jak polscy politycy mogą powtarzać, wygłaszać podobne brednie".

Słyszeliśmy tutaj o faszyzacji. Schetyna, wydaje mi się, ma maturę; jak można takie rzeczy w ogóle opowiadać publicznie? - zastanawiał się Terlecki.

(mn+ug)