Z wykształcenia lekarz weterynarii, doktor nauk ekonomicznych, radna sejmiku województwa zachodniopomorskiego, gdzie zasiada z prezydenckim ministrem Pawłem Muchą. Interesuje się brydżem, medycyną naturalną, ogrodami, współczesnym malarstwem i haftem gobelinowym. Halina Szymańska została oficjalnie powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na nową szefową Kancelarii Prezydenta. Jednocześnie odwołana została z tego stanowiska Małgorzata Sadurska.

Doskonale pani zdaje sobie sprawę z tego, że to funkcja, która jest związana z dużym obciążeniem, to funkcja, która związana jest z dodatkowymi obowiązkami, także tymi o charakterze politycznym - mówił do Szymańskiej prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił Halina Szymańska jest osobą doświadczoną na stanowiskach kierowniczych, w tym m.in. jako wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Bardzo serdecznie witam panią w Kancelarii Prezydenta pani minister i bardzo cieszę się, że przyjęła pani tę nominację. Jestem przekonany, że wykona pani te obowiązki jak najlepiej. Dziękuję również najbliższym, że się na to zgodzili, że po raz kolejny zostaje pani porwana z domu - mówił prezydent.

To jest nie tylko funkcja, to jest przede wszystkim służba dla Rzeczypospolitej i za gotowość podjęcia tej służby jestem pani minister ogromni wdzięczny - dodał.

Jednocześnie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha został pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum dot. projektu nowej konstytucji, a Wojciech Kolarski pełnomocnikiem prezydenta ds. Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

Zaufany człowiek PiS-u, znajoma Brudzińskiego i Muchy

Z samorządami Szymańska związana jest od blisko 20 lat. Była burmistrzem, starostą, radną. Obecnie zasiada w sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Od 2005 roku startowała w wyborach parlamentarnych z list Prawa i Sprawiedliwości. Jak sama przyznała w rozmowie z "Gazetą Łobeską" - wybory w  2005 i 2007 roku traktowała jako wsparcie list Prawa i Sprawiedliwości, w 2015 roku wierzyła, że ma realną szansę zdobycia mandatu. Halina Szymańska to zaufany człowiek Prawa i Sprawiedliwości, znajoma wiceprezesa partii Joachima Brudzińskiego, żona Ryszarda de Lewin-Lewińskiego, który jest przewodniczącym zarządu PiS powiatu łobeskiego.


Jak podkreślała przed wyborami: Na start w wyborach zdecydowałam się ponieważ wierzę w to, że można znacznie poprawić warunki życia w naszym kraju. Stanie się tak jeżeli prawo będą współtworzyć ludzie, którzy znają problemy naszych rodaków, mają wiedzę i wolę żeby je rozwiązywać.

Gratulacje od strażaków, przyjaciół i znajomych

Pierwsze gratulacje pojawiły się kilkanaście minut po podaniu nieoficjalnych informacji o przejściu Haliny Szymańskiej z ARiMR do Kancelarii Prezydenta RP. Wyrazy uznania przekazali mieszkańcy, znajomi i przyjaciele z Łobza. Szymańska jest tam dobrze znana jako wieloletni samorządowiec.

Halina Szymańska o uchodźcach

Poglądy nowej szefowej kancelarii Andrzeja Dudy na temat kryzysu uchodźczego nie odbiegają od tych wygłaszanych przez samego prezydenta. To jeden z tematów, który będzie powracał do kolejnych wyborów parlamentarnych w 2019 roku, po tym jak prezydent zapowiedział referendum w tej sprawie . Swoją ocenę problemu migracyjnego przedstawiła w wywiadzie dla "Gazety Łobeskiej" z 2015 roku, w której Halina Szymańska stwierdziła: Podstawowym problemem, z którym musimy się zmierzyć to zapewnienie bezpieczeństwa Polaków. Nadal natomiast nie wiemy z jakiego typu problemem mamy do czynienia - czy uchodźcy - wśród których dominują młodzi mężczyźni, to faktycznie ludzie potrzebujący pomocy - czy sposobu na poprawę bytu - czy też wypełniają zadanie związane z islamizacją Europy. Sposoby postępowania, które są nam proponowane odnoszą się jedynie do skutku - jakim jest napływ uchodźców, a nie dotykają sedna tematu - dlaczego akurat teraz i z jakich faktycznie przyczyn nastąpiła taka fala najazdu. Nie stawia się diagnozy, nie proponuje się rozwiązań u źródła problemu. Uważam, że należy pomagać ludziom potrzebującym pomocy - ale w tej chwili zadaniem przede wszystkim naszego rządu jest m.in. ustalenie czy i jakie działania są oczekiwane i potrzebne.

Sama o sobie

W wypowiedziach dla lokalnej prasy przed wyborami parlamentarnymi Szymańska mówiła o sobie: "Mężatka, trzy córki, dwoje wnucząt, lekarz weterynarii, lekarz higieny i epidemiologii, studia podyplomowe z prawa samorządowego i administracyjnego, studia doktoranckie z nauk ekonomicznych, egzamin w Ministerstwie Finansów - uprawienia audytora, egzamin w Ministerstwie Skarbu - uprawnienia do pracy w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.

(az)