​Sąd wstrzymał wykonanie postanowienia o odebraniu dziecka niepełnosprawnej mieszkance Zielonej Góry - poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomniał też, że obecnie w Polsce nie ma ośrodków, w których takie osoby mogłyby zamieszkać ze swoimi dziećmi.

​Sąd wstrzymał wykonanie postanowienia o odebraniu dziecka niepełnosprawnej mieszkance Zielonej Góry - poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomniał też, że obecnie w Polsce nie ma ośrodków, w których takie osoby mogłyby zamieszkać ze swoimi dziećmi.
32-letnia kobieta walczy o to, by dziecko pozostało przy niej /PAP/Lech Muszyński /PAP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w ostatnich dniach zajmowało się sprawą 32-letniej niepełnosprawnej matki z Zielonej Góry. Kobieta porusza się na wózku i nie jest w stanie samodzielnie zajmować się swoim dzieckiem.

Sąd rejonowy zadecydował o odebraniu jej 5-miesięcznej córki, jeśli do środy kobieta nie znajdzie osoby, która z nią zamieszka i będzie pomagać w opiece nad dzieckiem.

RPO Adam Bodnar zadecydował o wysłaniu do Zielonej Góry swoich przedstawicieli, którzy mieli pomóc w rozwiązaniu tej sprawy. Jego biuro poinformowało, że sąd wstrzymał egzekucję postanowienia do czasu rozpatrzenia zażalenia złożonego przez obrońcę matki. Po stronie kobiety w tej sprawie stanęła też prokuratura popierając jej zażalenie. 

Ministerstwo włączyło się do sprawy

W sprawę zaangażował się również resort sprawiedliwości. Wiceminister Patryk Jaki powiedział, że ministerstwo podjęło szereg kroków, by pomóc kobiecie. Podległy mi departament wysłał pisma, a prokurator stanął w postępowaniu po stronie matki. Rodzina jest podstawową komórką społeczną i zawsze będziemy bronić jej dobra i dobra dzieci - dodał.

Dotychczas kobieta wraz z dzieckiem mieszkała w kawalerce, we wtorek prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki zaoferował jej przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych dwupokojowe mieszkanie komunalne. Dzięki temu razem z kobietą i jej dzieckiem będzie mógł zamieszkać asystent.

Sprawą zajął się też Urząd Wojewódzki

W sprawę zaangażował się również wojewoda lubuski. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody Aleksandra Chmielińska-Ciepły, zebrano informacje o sytuacji rodziny i dotychczas organizowanych formach wsparcia w środowisku zamieszkania.

Wczoraj w Zielonej Górze przebywał wicewojewoda lubuski Robert Paluch odpowiedzialny za politykę społeczną wraz z dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Grażyną Jelską. Wicewojewoda rozmawiał z Januszem Kubickim - prezydentem Zielonej Góry o możliwości zapewnienia lokalu mieszkalnego stosownie do potrzeb matki i dziecka - powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że dyrektor Wydziału Polityki Społecznej rozmawiała z kolei ze służbami społecznymi nt. zorganizowania zabezpieczenia całodobowego wsparcia kobiety. Pod uwagę brane są m.in.: usługi opiekuńcze, praca wolontariuszy oraz zapewnienie żłobka dla córki kobiety.

W ocenie RPO wypracowany w Zielonej Górze model pomocy powinien być programem pilotażowym możliwym do zastosowania w całym kraju. W Polsce nie ma dziś ani jednego ośrodka, w którym osoba z niepełnosprawnością mogłaby zamieszkać ze swoim dzieckiem - podkreśla RPO.

(łł)