Katowicka prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie porozumienia strony rządowej z górniczymi związkami zawodowymi. Zawiadomienie w tej sprawie złożył mec. Grzegorz Długi z ruchu Kukiz'15, który w ostatnich wyborach zdobył mandat poselski w okręgu katowickim.

Śledczy zbadają, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego. Przedstawiciele ruchu Kukiz'15 zarzucają rządowi, że oszukał górników - nie wywiązał się z zapisów porozumienia. Domagali się zbadania sprawy pod kątem art. 231 Kodeksu karnego. Przepis ten mówi o niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, który działa w ten sposób na szkodę interesu publicznego lub prywatnego.

Prokurator uznał, że zawiadomienie daje podstawy do wszczęcia śledztwa i zbadania, czy w związku z podpisaniem porozumienia w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania na szkodę interesu publicznego - oświadczyła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. Decyzja o wszczęciu śledztwa zapadła w ubiegłym tygodniu, ale dopiero teraz została podana do publicznej wiadomości.

(mn)