Trzydzieści złotych, czyli grubo ponad cztery razy więcej niż dotąd mają płacić za metr sześcienny ścieków mieszkańcy wielkopolskiej Łęki Wielkiej. Po naszej interwencji w lutym, Agencja Nieruchomości Rolnych z Poznania wycofała się z podobnej podwyżki i obiecała ponowną kalkulację kosztów. Nowe wyliczenia nadal oznaczają jednak ogromny wzrost płatności.

Zbudowali nam luksus, którego nie potrzebujemy i który działa na 1/3 gwizdka - mówi jedna z mieszkanek miejscowości.

Ten luksus to duża, kosztowna oczyszczalnia ścieków. ANR odrzuciła opinię ekspertów i propozycję gminy Poniec by razem, za 400 tys. złotych rozbudować gminną sieć. Agencja wolała wydać 2 mln złotych na inwestycję i teraz planuje odzyskać pieniądze od mieszkańców.

Nie chciałabym się wypowiadać na decyzję pana dyrektora, który wydał zgodę na budowę - mówi Maria Falczyńska z Agencji Nieruchomości Rolnych i dodaje, że rekordowa stawka za nieczystości taka po prostu musi być.

Mieszkańcy Łęki wręczyli jej jednak pismo z prośbą o wstrzymanie podwyżki do jesieni. Wtedy zostaną podłączeni do prawie już gotowej gminnej kanalizacji.

Nasz dziennikarz będzie sprawdzał odpowiedź ANR na pismo mieszkańców.

Reporterzy RMF FM interweniują w Twojej sprawie! Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, wyślij nam e-mail na adres fakty@rmf.fm, zadzwoń lub wypełnij specjalny formularz www. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz TUTAJ!

(abs)