Premier przedstawił propozycję zmian w prawie oświatowym, które mają umożliwić przeprowadzenie matur - to jedna z głównych informacji środy. Nie tylko strajk nauczycieli był tematem dnia. W środę w województwie zachodniopomorskim doszło do kolizji auta z kolumny prezydenckiej. Pojawiły się także nowe informacje dotyczące Bartłomieja M. - przedłużono areszt dla byłego rzecznika MON. Oto nasze podsumowanie dnia.

Rząd przesłał do Sejmu „ustawę maturalną”

Przeprowadzenie matur nie będzie zagrożone - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział zmiany w prawie oświatowym, które dają dyrektorowi szkoły możliwość klasyfikacji uczniów. "W tych szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą się klasyfikacji uczniów, będą mogli tym zająć się dyrektorzy. Jeśli dyrektor szkoły nie będzie chciał także podjąć tej decyzji, to zajmie się tym samorząd terytorialny" - oświadczył szef rządu.


Czy nauczyciele wezmą udział w radach klasyfikacyjnych?

Członkowie Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego Wrocław uznali, że będą kontynuować strajk i nie wezmą udziału w radach klasyfikacyjnych - poinformowała rzeczniczka MKS Wrocław w oświadczeniu. Wrocławski MKS odrzucił tym samym decyzję komitetu ogólnopolskiego o klasyfikowaniu maturzystów. Podobną decyzję podjął Poznański Międzyszkolny Komitet Strajkowy oraz komitet w Olsztynie.

Dera o "ustawie maturalnej": Myślę, że z prezydentem te przepisy nie są konsultowane

"Na pewno trzeba bezie zabezpieczyć się prawnie, przed tym żeby matury się odbyły, bo dobro młodzieży jest w tym momencie najważniejsze" - mówi o nowelizacji ustawy oświatowej w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. "Dzisiaj został złożony projekt, to prawo musi być skuteczne.(...) Decyzję pan prezydent będzie podejmował w momencie, kiedy to prawo zostanie przez Sejm uchwalone" - zaznacza polityk. Na pytanie, czy przepisy były konsultowane z Andrzejem Dudą, prezydencki minister odpowiada: "Myślę, że z prezydentem nie są konsultowane te przepisy. Nie słyszałem o tym, żeby były konsultowane" - zaznacza.

>>>CAŁA ROZMOWA TUTAJ<<<

Kolizja z udziałem samochodu kolumny prezydenta Andrzeja Dudy

Kolizja auta z kolumny prezydenckiej w województwie zachodniopomorskim. Podczas przejazdu auto SOP z bezpośredniej ochrony Andrzeja Dudy zahaczyło lusterkami o cywilny pojazd.

Bartłomiej M. dłużej pozostanie w areszcie

O dwa miesiące został przedłużony tymczasowy areszt dla byłego rzecznika Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomieja M. Taką decyzję podjął właśnie warszawski sąd okręgowy.